OZE: Zaczynają się transakcje

Na rynku energetyki słonecznej zaczął się ruch.

Publikacja: 21.09.2017 06:00

OZE: Zaczynają się transakcje

Foto: 123RF

– Właściciele wygranych w aukcjach projektów zaczynają podpisywać umowy finansowania z bankami lub sprzedają je zainteresowanym inwestorom. Wśród kupujących są także spółki państwowe, m.in. PGE i Tauron – twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

PGE rzeczywiście analizuje realizację projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 100 MW, które zamierza rozwijać samodzielnie albo kupować na rynku. Pisaliśmy o tym 11 września. Przedstawiciele koncernu podkreślali jednak, że na razie żadne wiążące decyzje nie zapadły.

Faktem jest jednak, że zwycięscy dwóch aukcji dla nowych źródeł do 1 MW szukają nabywców. – Mamy oferty kupna. Łącznie zebrałoby się ich na 300 MW – potwierdza menedżer zagranicznego koncernu działającego w Polsce. Ale na razie w jego przypadku do transakcji nie dojdzie. Odstraszają nie tyle niskie ceny oferowane na aukcjach, ile niestabilność regulacji.

Według najnowszego raportu IEO w systemie aukcyjnym do końca 2018 r. powstanie (w ramach już przeprowadzonych aukcji) 400 MW mocy słonecznych. Inwestorzy wydadzą 2 mld zł. W tym czasie możemy też liczyć na 100 MW z instalacji prosumenckich rocznie, które zyskują wsparcie w ramach dostępnych środków z regionalnych programów operacyjnych, lecz są droższe (kosztują nawet 7 tys. za kW).

– Razem z istniejącymi już instalacjami fotowoltaicznymi możemy więc mieć do końca przyszłego roku 800 MW w tej technologii – zauważa Wiśniewski. – To kropla w morzu potrzeb – dodaje.

Z wypowiedzi przedstawicieli ME i PSE wynika, że w czasie letnich szczytów przydałoby się 2 GW z takich instalacji. Mniej więcej tyle Chiny zbudują w 2017 r.

Potencjał naszego systemu jest większy. Samych instalacji prosumenckich – jak prognozuje IEO – mogłoby powstać do 2020 r. 3–5 GW, przy czym budowa 5 GW wymagałaby niewielkich inwestycji w sieci niskich napięć, a 3 GW – jedynie dobrego rozplanowania lokalizacji w całej Polsce. Jeżeli chodzi o większe instalacje, już dziś rozwijane są projekty pod system aukcyjny na 1–1,5 GW.

Energetyka
PGE pozyskała 2,25 mld zł od EBI na rozwój OZE
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Będzin znów w centrum zainteresowania inwestorów
Energetyka
Oferta dzierżawy majątku Rafako w maju
Energetyka
Enea chce kolejnych akwizycji i ma na to jeszcze środki
Energetyka
Bliżej nowych aukcji rynku mocy dla elektrowni gazowych
Energetyka
Enea znów kupuje gotowe wiatraki, ale taniej niż poprzednio