„Magiczna" liczba 1,5 mln rachunków maklerskich znów została przekroczona. Według najnowszych danych KDPW na koniec maja było 1,52 mln kont. Oczywiście powody do zadowolenia są, ale zagłębienie się w szczegóły nieco to zadowolenie osłabia.
Walka o okrągłe liczby
1,5 mln rachunków na naszym rynku ma szczególny charakter. Poziom ten został przebity m.in. w 2011 r., co było pokłosiem wielkich prywatyzacji i nagłego wzrostu popularności giełdy wśród klientów indywidualnych. W kolejnych latach statystyki nie wyglądały już tak dobrze. Klientów głównie bowiem ubywało. Wszystko zmieniło się, kiedy wybuchła pandemia. Znów mieliśmy do czynienia z masowym napływem inwestorów na rynek, statystyki KDPW zaczęły się wyraźnie poprawiać i znów można było spoglądać w stronę 1,5 mln rachunków. Walkę o ten poziom utrudniały jednak techniczne zabiegi brokerów. Co jakiś czas część firm decyduje się na porządki i zamyka nieaktywne rachunki (dane KDPW tego nie rozróżniają). Paradoksem jest to, że teraz powrót powyżej 1,5 mln rachunków też w zasadzie jest zabiegiem technicznym.
XTB w czołówce
Niedawno w statystykach pojawiła się bowiem nowa firma. Mowa o XTB, które również w ofercie ma akcje z GPW. Pierwsze dane pokazywały, że XTB ma ponad 66 tys. rachunków maklerskich na polskim rynku. Maj przyniósł jednak wyraźny wzrost. Liczba kont wykazywanych przez XTB wzrosła o ponad 38 tys. i osiągnęła poziom prawie 105 tys. Czy to oznacza, że XTB w ciągu miesiąca pozyskało ponad 38 tys. klientów na polskim rynku akcji?
„Przyrost liczby raportowanych rachunków w maju ma charakter techniczny – wynika on z prac wdrożeniowych związanych z uczestnictwem w KDPW i dołączaniem kolejnych rachunków do bezpośredniego dostępu do GPW. Zmiana ma więc charakter jednorazowy. W kolejnych miesiącach przyrost liczby rachunków będzie odzwierciedlał już zmianę liczby klientów" – usłyszeliśmy w XTB.
Nie zmienia to jednak faktu, że XTB z wynikiem ponad 100 tys. rachunków związanych z GPW dołączył do czołówki domów maklerskich w Polsce. Oprócz XTB okrągłą liczbę 100 tys. kont udało się złamać takim firmom jak: DM BOŚ, Santander BM, BM PKO BP, BM ING Banku Śląskiego, BM Pekao oraz BM mBanku. Ostatnia z tych firm jest zdecydowanym liderem pod względem prowadzonych rachunków. Ma ich prawie 407 tys.