Bartosz Wałecki

Obligacje pod wyborczą presją

Ostatnio obserwujemy dynamiczny wzrost rentowności obligacji skarbowych w Polsce. To głównie efekt wyborów w USA.

RPP wciąż czeka

RPP zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Stoi to w kontraście do działań szeregu banków centralnych, które luzują już politykę monetarną.

Oblicza rynku obligacji korporacyjnych

Rynek obligacji Catalyst rozpoczął działalność w 2009 r. i aż do 2017 r. był w fazie intensywnego wzrostu. Wtedy to wartość notowanych na nim obligacji osiągnęła 76 mld zł.

Sinusoida nastrojów

W styczniu i lutym przeprowadzono 11 publicznych emisji obligacji korporacyjnych za prawie 600 mln zł. Ale ostatnie dwa lata na rynku nie były tak dobre. Po słabym 2022 r. inwestorzy rozwinęli skrzydła dopiero w II połowie ub.r.

Inwestorzy coraz chętniej handlują obligacjami

W ostatnich dwóch latach obserwujemy duży wzrost obrotów obligacjami korporacyjnymi na rynku Catalyst. Widoczne jest ogólne zwiększenie zainteresowania tym rynkiem, szczególnie wśród inwestorów indywidualnych. Można to powiązać m.in. ze wzrostem stóp procentowych, co przekładało się na podniesienie nominalnej stopy zwrotu. Nastawienie do rynku polepsza się również za sprawą braku dużych defaultów, jak np. GetBacku.

Zerowe stopy procentowe już nie powrócą

Jeszcze niespełna dwa lata temu stopy procentowe największych banków centralnych były bliskie zera. W USA przedział stopy procentowej był wyznaczony na 0–0,25 proc., w strefie euro podstawowa stopa wynosiła 0 proc., a w Polsce 0,1 proc.