Ryszard Rusak

Ostrożne prognozy, pozytywne zaskoczenia

Dobiegający końca sezon publikacji wyników pozwala pokusić się o próbę odpowiedzi, w jakiej kondycji jest polska gospodarka.

Rynek pierwotny zaczyna wreszcie odżywać

Optymizm panujący na rynku akcji, przejawiający się napływem środków do funduszy inwestycyjnych i wysokimi historycznymi stopami zwrotu, zaczął przekładać się na wzrost zainteresowania ofertami akcji z rynku pierwotnego.

Chiny a sprawa polska

Tematem wiodącym są Chiny, a w szczególności obserwowany i potencjalny dalszy wpływ słabnącego tempa wzrostu gospodarczego Państwa Środka na gospodarkę światową.

Agencje ratingowe zaczęły działać z wyprzedzeniem

Piątkowa decyzja agencji S&P to niewątpliwie duży szok dla rynków finansowych. Ekonomiści i analitycy finansowi nie spodziewali się takiego ruchu, wskazując na całkiem solidne fundamenty makroekonomiczne dla Polski (np. wzrost PKB i deficyt budżetowy) oraz zadowalający poziom rezerw walutowych.

Czarne chmury nad GPW

Słabość warszawskiej giełdy na tle rynków rozwiniętych trwa od kilku lat. Do tej pory tłumaczona była głównie defensywnym charakterem indeksu WIG20.

Czas na Chiny

Grecki parlament w trybie pilnym przegłosował ustawę wprowadzającą drakońskie oszczędności w zamian za międzynarodową pomoc finansową.

Wybory i po wyborach. Trudno liczyć na hossę

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, zgodnie z oczekiwaniami, wywołało wyprzedaż polskich aktywów.

Kurs euro do dolara kluczowy dla giełd

Kwiecień był kolejnym dobrym miesiącem dla inwestorów lokujących środki na warszawskim parkiecie. Różnica względem poprzednich okresów polegała na tym, że duże spółki zamieniły giełdowe maluchy na pozycji lidera.

Losy „misiów” zależne od ich wyników i inwestorów detalicznych

Relatywna siła małych i średnich spółek, którą obserwujemy od początku roku, rozbudziła nadzieje inwestorów na solidne zyski z tej klasy aktywów, przypominające rok 2013.