Krzysztof Ojczyk

WIG nie korzysta z okazji

Z punktu widzenia kluczowych dla rodzimego WIG punktów odniesienia, jakimi są S&P 500, Euro STOXX 50 i MSCI Emerging Markets Index, wrzesień ułożył się na rynkach bazowych niemal jednakowo.

Lepsze perspektywy po korekcie

Przed dwoma miesiącami wspominałem na tych łamach o wyróżniającym się mierniku nastrojów amerykańskiego rynku akcji, którym jest badanie Investors Intelligence podsumowujące udział byczych i niedźwiedzich zaleceń w biuletynach inwestycyjnych.

Szczyt nastrojów za nami?

Pośród wielu wskaźników dotyczących amerykańskiego rynku akcji zdecydowanie wyróżnia się cotygodniowe badanie Investors Intelligence podsumowujące udział byczych i niedźwiedzich zaleceń w biuletynach inwestycyjnych.

Mocny luty zapowiada stabilność

Choć ostatnie sesje lutego upłynęły pod znakiem początków korekty, to w ogólnym rozrachunku miesiąc ten okazał się bardzo udany.

Spekulanci grają na spadek

O ile duży kapitał spekulacyjny w swoich jednomyślnych decyzjach najczęściej się myli, to wyjątki od tej reguły mają charakter spektakularny.

Wyborcze październiki

Krajowe wybory parlamentarne z ostatniej niedzieli należą do cyklu wyborczego, który od 2007 roku ma regularny charakter.

Pesymizm dużych spekulantów

Można zaryzykować tezę, iż o ile duży kapitał spekulacyjny w swoich jednomyślnych decyzjach najczęściej się myli, o tyle wyjątki od tej reguły mają charakter spektakularny.

Rozbieżność z wzorcem hossy

Względem październikowego dna S&P 500 zyskuje 15 proc., a wzorzec w analogicznym przedziale czasowym pokazuje wzrost o 37 proc.

Schemat niepasujący do hossy

Ruch wzrostowy obserwowany od października 2022 r. może nie być pierwszą odsłoną nowej hossy, lecz odreagowaniem w strukturze spadkowej.

Rok 2023 jak 2002?

Do tej pory epizod „+20 proc. w 4 tygodnie” pojawiał się od 20 do 40 miesięcy po cyklicznym szczycie rozpoczynającym ostatnią bessę.