Wzrost musi być szerszy
Pomimo obserwowanych w ostatnich latach wahań udział produkcji sprzedanej przemysłu w krajowej wartości dodanej brutto utrzymuje się niezmiennie w przedziale między 23 a 27 proc. Te wielkości wyznaczają znaczenie produkcji przemysłowej dla tempa wzrostu gospodarczego.
Dwie strony medalu
Decyzja o powrocie do 5-proc. stawki VAT-u na artykuły żywnościowe oznacza stopniowe wycofywanie się z działań osłonowych związanych z wojną za wschodnią granicą. Decyzja ta ma dwojakie konsekwencje.
Wzrost zredukuje dług
Rosnące zadłużenie w relacji do PKB rodzi obawy o stabilność fiskalną w długim okresie. W tym roku zgodnie z założeniami przyjętymi w budżecie poziom długu publicznego w stosunku do PKB ma wzrosnąć do ponad 54 proc.
Coraz zbliżej przełomu?
Styczniowy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej był najlepszy od wielu miesięcy, notując poziom minus 3,9 punktu. W ciągu minionego roku, począwszy od lutego przez 9 miesięcy z wyjątkiem października, dynamika w ujęciu rok do roku notowała wartości ujemne. Po części ten fakt spowodowany jest efektem wysokiej bazy z okresu wcześniejszego.