Odwołanie sprzedaży Play dziwi analityków

Tollerton Investments i Novator odwołali zainicjowaną na początku września sprzedaż P4, operatora sieci Play – poinformowała agencja Reuters, powołując się na stanowisko Tollertonu.

Aktualizacja: 06.02.2017 15:56 Publikacja: 08.10.2016 09:46

Odwołanie sprzedaży Play dziwi analityków

Foto: Fotorzepa/Radek Pasterski

 

 

Tollerton należący do greckiego biznesmena Panosa Germanosa miał poinformować dziennikarzy, że sprzedający otrzymali siedem wstępnych ofert, które pozwoliły wycenić telekom w okolicach 3,5 mld euro. Zgodnie z depeszą agencji to właśnie wycena miała być powodem odwołania sprzedaży.

– Dziwi, że sprzedający nie zdecydowali się na przyjęcie ofert, jeśli faktycznie inwestorzy wycenili P4 na 3,5 mld euro. Biorąc pod uwagę, że 12-miesięczna EBITDA operatora obliczana wg podejścia sprzed ostatniej zmiany zasad księgowych to około 1,8 mld zł, oznacza to przyjęcie mnożnika EV/EBITDA znacząco przekraczającego 8. To bardzo wysoka wycena w porównaniu z innymi operatorami – uważa Przemysław Sawala-Uryasz, analityk Pekao IB.

– Jeśli powodem rezygnacji z transakcji była wycena, to odłożenie sprzedaży P4 o rok niewiele tutaj zmieni – dodaje analityk.

Konrad Księżopolski, szef analityków w Haitong Banku, również jest zdania, że 3,5 mld euro za Play to bardzo dobra cena, zbliżona do wycen operatorów płatnej telewizji na Zachodzie. Z drugiej strony nie jest on zszokowany decyzją udziałowców P4. – To już nie pierwszy raz, gdy podejmują taką decyzję po zebraniu deklaracji cenowych – mówi.

– Jeśli faktycznie zrezygnowano ze sprzedaży firmy, to powód może być jeden: właściciele nie mają obecnie potrzeb gotówkowych i uważają, że czekanie się opłaci – dodaje Księżopolski.

Według naszych rozmówców Novator szuka zasobów finansowych na inwestycje w chilijski WOM, komórkową sieć budowaną na wzór Playa. Kieruje nim Chris Bannister, pierwszy prezes polskiego operatora. Inne osoby wskazują, że nieprzewidywalnym graczem jest Panos Germanos.

Jeśli nawet udziałowcy nie mają gotówkowych potrzeb, to otwarte pozostaje pytanie, czy chcą zostać w Play dużo dłużej.

Na co mogą liczyć Tollerton i Novator? – Być może pojawi się determinacja ze strony inwestorów branżowych, jeśli okaże się, że oferta konwergentna Orange Polska w postaci połączenia światłowodu i usług komórkowych stanowi silną przewagę konkurencyjną – mówi Sawala-Uryasz.

Księżopolski patrzy na sytuację także pod innym kątem. – Za kilka miesięcy, za sprawą ustawy antyterrorystycznej, okaże się, jaka jest pozycja rynkowa każdego telekomu w segmencie prepaid – mówi.

W czerwcu Play szacował swój udział w rynku na 25,6 proc. Obsługiwał 14,6 mln kart SIM. W III kw. br. do tej sieci przeniesiono ponad 190 tys. numerów. Bilans netto przenosin dla P4 to 92 tys. na plusie. ziu

IT
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum