Hyperion bez opinii do sprawozdania za 2016 rok?

Właściciel Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej najpierw przesunął termin publikacji sprawozdania finansowego za 2016 rok na 2 maja, a zanim nadszedł ten dzień rozwiązał umowę z audytorem.

Publikacja: 02.05.2017 15:42

Hyperion bez opinii do sprawozdania za 2016 rok?

Foto: PhotoXpress

W miniony piątek wieczorem zarząd Hyperionu poinformował, że „w oparciu o przepis art. 492 k.c. oraz ze względu na bezprawne i nie znajdujące podstaw w zawartej umowie, warunkowanie kontynuowania prac od uregulowania rzekomych należności, wypowiedział Umowę o badanie i przegląd sprawozdań finansowych z dnia 2 sierpnia 2016 r. zawartą ze spółką CSWP Audyt".

Pod raportem bieżącym w tej sprawie podpisała się wiceprezes Hyperiona, Beata Odżga-Szypulska. Jest ona obecnie jedynym członkiem zarządu po tym jak ze stanowiska zrezygnowała niedawno prezes Monika Mórawska (piastowała funkcję krótko).

Artykuł Kodeksu cywilnego, na który powołuje się Hyperion mówi, że można odstąpić od umowy wzajemnej bez wyznaczania usługodawcy dodatkowego terminu na wykonanie usługi, jeśli „uprawnienie do odstąpienia od umowy wzajemnej zostało zastrzeżone na wypadek niewykonania zobowiązania w terminie ściśle określonym".

„To samo dotyczy wypadku, gdy wykonanie zobowiązania przez jedną ze stron po terminie nie miałoby dla drugiej strony znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce" – mówi również Kodeks.

Z kolei Art. 492 prim stanowi, że do wypowiedzenia umowy bez wskazania terminu dodatkowego może dojść również wtedy, gdy „strona obowiązana do spełnienia świadczenia oświadczy, że świadczenia tego nie spełni".

Komunikat Hyperiona oznacza zapewne, że sprawozdanie roczne grupy nie zostanie okraszone opinią audytora. Pytanie też, czy zostanie opublikowane dziś, to znaczy – w ustawowym terminie.

Jeśli nie, Komisja Nadzoru Finansowego będzie miała prawo wystąpić do zarządu giełdy o zawieszenie notowań akcjami Hyperionu, tak jak w przypadku Mediatela, który podał wcześniej, że raport roczny opublikuje „do 29 maja".

To, jaka jest w miarę aktualna sytuacja w Hyperionie można było wyczytać w sprawozdaniu rocznym informatycznego Compu. Jak pisaliśmy, wynikało z niego, że MSS, która nie wykupiła na czas obligacji wiosną 2016 roku, ma ponownie problemy z wierzycielami. Trzech z nich wszczęło postępowania egzekucyjne. W związku z tym to samo zrobił Comp (MSS winna jest ponad 10 mln zł z tytułu niewykupionych obligacji), choć od listopada ubiegłego roku łączyło go z MSS porozumienie oddalające w czasie spłatę długu, czyli coś w rodzaju paktu o „nieagresji".

Jak można było przeczytać w raporcie, pod koniec marca na wniosek Compu administrator zabezpieczeń obligacji, BSWW Trust przejął na własność część urządzeń dla tzw. warstwy aktywnej infrastruktury sieci szerokopasmowej.

W ten sposób zaspokojona została wierzytelność Compu do kwoty 3,97 mln zł. Wierzyciel ten zapowiadał, że „będzie podejmował dalsze kroki egzekucyjne m.in. przeciwko MSS i Hyperionowi oraz korzystał z wszelkich możliwych form dochodzenia roszczeń".

Wcześniej w lutym pisaliśmy o tym, że Hyperion mógł mieć problemy z obsługą papierów dłużnych. Sprawę badała KNF.

Największym akcjonariuszem Hyperiona jest MNI.

Technologie
Wirtualna Polska kupuje grupę Invia. Wyda miliard złotych na turystyczny biznes
Technologie
Big Cheese Studio przedstawiło plany. Nadal wierzy w Chiny
Technologie
Rząd wpisał TVN i Polsat na listę spółek pod ochroną. Są niespodzianki
Technologie
Pierwszy hurtownik światłowodów pod młotek
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Technologie
11 bit studios kasuje „Projekt 8”. Kurs szuka dna
Technologie
CD Projekt otwiera nowy rozdział