Zarząd CI Games: płynność pod kontrolą

Sprzedaż „Snipera 3" jest niższa, niż zakładał zarząd. Czy spółce wystarczy pieniędzy na pokrycie zobowiązań?

Publikacja: 10.05.2017 06:20

Marek Tymiński, prezes CI Games, informuje, że spółka podpisała aneksy do umów kredytowych z PKO BP,

Marek Tymiński, prezes CI Games, informuje, że spółka podpisała aneksy do umów kredytowych z PKO BP, wydłużające okres spłaty.

Foto: Archiwum

Bardzo mocnym spadkiem kursu rozpoczęły wtorkową sesję notowania CI Games. Po południu przecena sięgała 20 proc. Była to reakcja na informację o kiepskiej sprzedaży „Snipera 3", czyli gry, która miała premierę 25 kwietnia i od początku zbierała słabe recenzje. Na razie udało się sprzedać tylko 250 tys. egzemplarzy. To mniej, niż zakładał zarząd i analitycy.

Będą poprawki

„Sniper 3" jest największą grą w historii CI Games. Według szacunków zarządu dotychczasowy udział sprzedaży cyfrowej wynosi około 37 proc. w stosunku do 63-proc. udziału sprzedaży fizycznych nośników. Z kolei łączny nakład gry (na fizycznych nośnikach wprowadzonych do dystrybucji globalnej) wyniósł ponad 700 tys. egzemplarzy.

GG Parkiet

Spółka deklaruje, że trwają prace nad ulepszeniami. Wkrótce ma udostępnić graczom poprawki zarówno na konsole, jak i na platformę PC. Liczy, że dzięki temu sprzedaż się poprawi. Zapowiedziała jednocześnie, że pracuje nad nowymi dodatkami do gry, w tym nad „The Sabotage", który zostanie udostępniony graczom w ciągu najbliższych miesięcy.

Zgodnie z zapowiedziami sprzed premiery do końca tego kwartału firma przedstawi strategię rozwoju na najbliższe lata. Poinformuje w niej m.in. o nowych produkcjach, nad którymi już trwają prace.

Pieniądze na spłatę

Gwałtowna wyprzedaż akcji jest wyrazem obaw o to, czy spółka będzie w stanie spłacić zobowiązania zaciągnięte na produkcję gry. Zapytaliśmy o to prezesa Marka Tymińskiego.

– Pomimo niższej, niż zakładaliśmy, sprzedaży „Sniper Ghost Warrior 3" w ciągu dwóch tygodni po premierze CI Games wygeneruje istotne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w II kwartale. Powinny spokojnie wystarczyć na spłatę zobowiązań finansowych – odpowiedział. Dodał, że spółka w poniedziałek podpisała aneksy do umów kredytowych z bankiem PKO BP, wydłużające okres spłaty do 30 czerwca br., co dodatkowo zabezpiecza interes spółki w związku z odroczonymi terminami płatności części odbiorców.

O komentarz poprosiliśmy też analityków, którzy podkreślają, że „Sniper 3" ma największy budżet z serii, a najgorzej się sprzedaje. – Słaba sprzedaż stawia pod znakiem zapytania przyszłość serii. CI Games będzie musiało przeprowadzić głębokie zmiany, przemyśleć swój model biznesowy, ograniczyć koszty i skalę działalności, gdyż przy obecnej gotówka mogłaby im się szybko skończyć – twierdzi jeden z analityków. Z kolei inny uspokaja, że biorąc pod uwagę dotychczasową sprzedaż nowej gry i jej strukturę, można śmiało założyć, że spółka wypracuje wystarczającą kwotę do spłaty wspomnianych zobowiązań.

Kurs nie czekał na raport

Kapitalizacja CI Games w poprzednich latach rosła, ale od jesieni 2016 r. (spółka przełożyła wtedy premierę) zaczęła wyraźnie topnieć, a apogeum spadków obserwowaliśmy w dniu premiery „Snipera 3" oraz we wtorek. Co ciekawe, kurs spadał mocno już w poniedziałek, mimo że informację o sprzedaży spółka opublikowała dopiero po sesji. Czy mogło dojść do wykorzystania informacji poufnej? Zapytaliśmy o to Komisję Nadzoru Finansowego, ale do czasu zamknięcia tego wydania gazety nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Po wtorkowych spadkach kurs CI Games jest najniżej od dwóch lat. Warto też odnotować bardzo dużą aktywność inwestorów, którzy we wtorek handlowali akcjami. Tylko w pierwszej połowie sesji właściciela zmieniło niemal 18 mln walorów, co dało spółce pozycję lidera pod względem wolumenu na GPW.

Sektor w niełasce

Problemy CI Games uderzyły rykoszetem w całą branżę. Praktycznie wszystkie giełdowe spółki produkujące gry w ostatnich tygodniach taniały. We wtorek również obserwowaliśmy to zjawisko, choć jego skala była ograniczona.

Stosunkowo nieźle radził sobie CD Projekt, którego kurs spadał o niespełna 1 proc. Mocniej, bo o ponad 3 proc., taniały walory 11 bit studios, Vivid Games oraz PlayWaya. Z kolei grupa Artifex Mundi po południu znajdowała się ponad 7 proc. pod kreską.

[email protected]

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje