Bogdanka sprzeda węgiel za granicę

Docelowo lubelska kopalnia może eksportować rocznie 600 tys. ton paliwa wartego przy dzisiejszych cenach ok. 180 mln zł – wynika z informacji „Parkietu”

Aktualizacja: 25.02.2017 18:52 Publikacja: 17.05.2011 13:23

Docelowo lubelska kopalnia Bogdanka może eksportować rocznie 600 tys. ton paliwa wartego przy dzisie

Docelowo lubelska kopalnia Bogdanka może eksportować rocznie 600 tys. ton paliwa wartego przy dzisiejszych cenach ok. 180 mln zł

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski bż Bartłomiej Żurawski

Jak dowiedział się "Parkiet" Bogdanka negocjuje kontrakt zagraniczny (dotychczas spółka sprzedawała węgiel tylko w kraju). Chodzi docelowo nawet o 600 tys. ton rocznie.

O tym, że Bogdanka, która dotychczas sprzedawała węgiel tylko w kraju, może zacząć eksport pisaliśmy ponad miesiąc temu. Teraz prowadzone są już konkretne rozmowy.

- Bogdanka nie wyklucza eksportu węgla po uzyskaniu wydobycia z nowych złóż - powiedział "Parkietowi" Mirosław Taras, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka. Chodzi o eksport do jednego z krajów Europy.

Z informacji, do których dotarł "Parkiet" wynika, że eksport wstępny ruszy w 2012 r., najpierw od poziomu 30 tys. ton rocznie. W 2013 r., jeśli paliwo się sprawdzi, byłoby to 120-300 tys. ton, a docelowo od 2014 r. (czyli od zakończenia rozbudowy Bogdanki) mogłoby to być właśnie 600 tys. ton rocznie.

Bogdanka bowiem rozbudowuje kopalnię, która w 2014 r. ma produkować 11-11,5 mln ton paliwa rocznie (w 2010 r. było to 5,8 mln ton). Jednak wzrost wydobycia nie będzie tak szybki, jak spółka zakładała. W tym roku prognozowała wydobycie 6,8-7 mln ton węgla, a będzie to maksymalnie tylko nieco ponad 6 mln ton.

Powód? Choć inwestycje w pole Stefanów są prawie gotowe (nowy szyb, estakada), to jeszcze muszą przejść odbiory. Ale nawet mimo to mogłyby ruszyć w drugiej połowie roku, w wakacje.

Problemem jest jednak nowy zakład przeróbczy. Bez niego wydobycie nie będzie mogło znacząco rosnąć (ponieważ stary, istniejący dobowo jest w stanie przerobić dodatkowo tylko ok. 2 tys. ton paliwa dziennie). A z inwestycji na przeróbce wycofał się jeden z podwykonawców. Jak wynika z informacji „Parkietu” zakład przeróbki mechanicznej będzie oddany w całości do użytku w połowie 2012 r. zamiast w grudniu tego roku, a ruszy częściowo we wrześniu zamiast w czerwcu.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw