Zdecydowanie szybciej powinien rosnąć wolumen sprzedaży w drugim z tych obszarów. Grupa Duon działalność w ramach tzw. zasady TPA (handel odbywa się dzięki infrastrukturze innych podmiotów) prowadzi za pośrednictwem firmy zależnej Duon Marketing and Trading. W zakresie obrotu gazem szczególnie aktywna jest na rynku niemieckim.
– W naszym kraju Duon Marketing and Trading na razie handluje przede wszystkim energią elektryczną. Rozpoczęliśmy również sprzedaż gazu z wykorzystaniem zasady TPA i prowadzimy obecnie w Polsce szeroko zakrojoną akcję ofertową w tym zakresie – twierdzi Michał Swół, wiceprezes Grupy Duon. Dodaje, że gaz dla swoich klientów spółka będzie sprowadzać z Niemiec lub kupować na krajowej giełdzie gazu, o ile ta ruszy i pojawią się na niej atrakcyjne oferty. Grupa ma zarezerwowane moce przesyłowe zarówno na granicy z Niemcami, jak i z Czechami. To pozwala na import około 40 mln m sześc. surowca w tym roku.
Wolniej, ale systematycznie będzie rosła sprzedaż gazu w ramach własnej sieci. Tę działalność prowadzi zależny Duon Dystrybucja. – Niedawno uruchomiliśmy instalacje, które umożliwiają dostawy surowca do odbiorców z okolic Makowa Mazowieckiego. Wkrótce podobna instalacja ruszy w Suwałkach – mówi Swół. W efekcie tegoroczny wolumen sprzedaży gazu we własnej sieci powinien przekroczyć 70 mln m sześc. i o kilkanaście procent przewyższyć zanotowany w 2011 r.