Wstępne rozmowy z zainteresowanymi atomem

Dopiero w drugiej połowie 2015 r., a nie jak wcześniej mówiono na początku tego roku atomowa spółka PGE ogłosi postępowanie zintegrowane. Pozwoli ono wyłonić partnera strategicznego budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Aktualizacja: 06.02.2017 22:00 Publikacja: 26.02.2015 14:36

Jak poinformowali przedstawiciele PGE EJ1 – powołanej do realizacji projektu spółki celowej, gdzie po 10 proc. udziałów mają Enea, Tauron i KGHM – prowadzone są już wstępne rozmowy z zainteresowanymi konsorcjami. Zostaną one poproszone o przedstawienie w ofertach m.in. propozycji dostawy technologii elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW generacji III/III+, generalnego wykonawstwa elektrowni, usług wsparcia prowadzenia i utrzymania jej ruchu, dostawy paliwa jądrowego oraz programu transferu kompetencji do PGE EJ 1. Co więcej będą proszeni o przedstawienie możliwego zaangażowania kapitałowego w formie finansowania dłużnego Agencji Kredytów Eksportowych (AKE) i banków komercyjnych.

Udział w przetargu zapowiadały już kontrolowane przez państwo francuskie koncerny EDF i Areva. Zainteresowane ubieganiem się o kontrakt w Polsce są też firmy z USA - GE Hitachi i Japomii - Westinghouse.

Opóźnienie to efekt zerwania w grudniu umowy z Worley Parsons, które prowadziło badania środowiskowe i lokalizacyjne dla potencjalnych miejscowości, gdzie projekt mógłby być realizowany. PGE tłumaczyła swoją decyzję nieterminowością wykonywania usług przez kontrahenta. Przypomnijmy, że ze względu na przejęcie kompetencji w tym zakresie przez PGE EJ1 – jej prezes Jacek Cichosz zapowiadał kilkomiesięczne opóźnienia, nie trwające jednak dłużej niż pół roku.

Obecnie badania prowadzone są w dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim: w lokalizacji „Choczewo" (gmina Choczewo) oraz w lokalizacji „Żarnowiec" (gminy Krokowa i Gniewino). Jak przekazał teraz Cichosz od rozwiązania umowy z wykonawcą badań, spółka zrealizowała szereg działań w ramach tzw. mobilizacji do projektu m.in. stworzono wewnętrzną strukturę zarządzania projektem, zweryfikowano wyniki dotychczasowych badań, uruchomiono procedury umożliwiające ich kontynuację i wykonanie dodatkowych badań i analiz.

Już od marca 2015 r. prowadzone będą w lokalizacjach dodatkowe badania przyrodnicze i hydrogeologiczne. Spółka wykona także specjalistyczne analizy w zakresie oddziaływania inwestycji na obszary Natura 2000. Będą one przedmiotem konsultacji społecznych planowanych na wrzesień 2015 r.

Przypomnijmy, ze zgodnie ze wstępnym harmonogramem zatwierdzonym przez rząd w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać od końca 2024 r. Jej budowa ma się rozpocząć około 2020 r. Natomiast sama decyzja o inwestycji zapadnie najprawdopodobniej w 2017 r., kiedy znane będą już warunki finansowania projektu oraz zostanie wyłoniony partner strategiczny do jego realizacji.

Ale ten harmonogram może ulec zmianie. Ostatnio wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik pytany o start pierwszej elektrowni atomowej podał datę 2027 r.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu