Bezpośrednią przyczyną spadku kursu okazały się opublikowane wyniki finansowe. Mimo że były stosunkowo dobre, to jednak istotnie odbiegały od oczekiwań większości analityków i inwestorów.

W pierwszym półroczu Grupa Duon osiągnęła 423,1 mln zł przychodów, co oznacza wzrost aż o 55,3 proc. w stosunku do tego samego okresu z 2014 r. Zdecydowanie najmocniej, bo aż czterokrotnie, wzrosły wpływy ze sprzedaży gazu na zasadzie TPA, czyli z wykorzystaniem infrastruktury podmiotów trzecich. To efekt pozyskania nowych klientów. Grupa pod koniec grudnia miała ich 966. Na koniec czerwca było już około 2 tys. klientów. Ich pozyskiwaniu sprzyjały utrzymujące się niskie ceny gazu, postępująca liberalizacja polskiego rynku i rosnąca świadomość odbiorców możliwości zmiany dostawcy.

Mimo wzrostu przychodów grupa zanotowała lekki spadek zysku netto. Nie udało się go poprawić m.in. dlatego, że w tym roku rynek hurtowy gazu nie stwarzał tak atrakcyjnych możliwości osiągania istotnych marż jak rok temu. Poza tym poniesiono stosunkowo wysokie koszty finansowe.

Przychody wypracowane przez Grupę Duon w pierwszym półroczu stanowią już 51,7 proc., a zysku netto 53,8 proc. tego, co według prognozy zarządu ma być osiągnięte w całym roku. – Widzimy, że procesy liberalizacji zachodzące na rynku gazu, a także posiadane przez nas zasoby w postaci wykwalifikowanej kadry sprzedażowej przekładają się na systematyczne zwiększanie sprzedaży gazu i energii na zasadach TPA, co będzie w pełni odzwierciedlone w wynikach grupy w kolejnych okresach. Drugim strategicznym obszarem, na którym obecnie się koncentrujemy, jest sprzedaż LNG – mówi Mariusz Caliński, prezes Grupy Duon.