Unipetrol podaje, że w wyniku zaplanowanych prac jego kompleks petrochemiczny będzie całkowicie wyłączony z eksploatacji od 3 do 30 września. Jednocześnie oczekuje, że pełna produkcja poszczególnych jednostek zostanie osiągnięta w pierwszym tygodniu października. Całkowite koszty prac remontowych szacowane są na 180 mln koron (około 30 mln zł), z czego połowa zostanie wykorzystana na nowe projekty inwestycyjne.
Jaki wpływ na produkcję i wyniki płockiego koncernu będą miały postoje remontowe w Unipetrolu? – Grupa PKN Orlen tak planuje i układa harmonogram postojów i prac remontowych, aby ich wpływ na produkcję czy wyniki finansowe były minimalne. Dokładne dane dotyczące września będziemy raportować do GPW po zakończeniu III kwartału 2018 roku (wyniki zostaną opublikowane 25 października) – informuje biuro prasowe PKN Orlen.
Koncern instalacje petrochemiczne posiada jedynie przy rafineriach zlokalizowanych w Płocku i Litwinowie. Zapewniają one grupie nie tylko głębszy przerób ropy, ale przede wszystkim możliwość osiągania stosunkowo wysokich marż. Z tego też powodu PKN Orlen mocno inwestuje w petrochemię. Jeszcze w tym roku powinien oddać do użytku instalację metatezy w Płocku. Dzięki niej mocno wzrośnie produkcja propylenu. W końcowej fazie realizacji jest też budowa instalacji polietylenu w Czechach. TRF
Notowania akcji na stronie:
www.parkiet.com/spolka/orlen