Współpraca z partnerem będzie dotyczyła szczególnie Singapuru, Malezji, Indonezji i Filipin. Spółka podaje, że warunki komercyjne zostaną ustalone w umowie dystrybucyjnej, której podpisanie planowane jest do końca maja tego roku. Infoscan w ramach podpisanego porozumienia dostarcza urządzenie i oprogramowanie do badania. Z kolei partner zobowiązuje się do promocji rozwiązania, jego dystrybucji, zawierania umów z klientami oraz prowadzenia szkoleń w zakresie obsługi urządzenia i systemu telemedycznego na miejscu. Zarząd spółki oczekuje, że sprzedaż w tym regionie ruszy w drugiej połowie 2018 r.
Czy badania bezdechu sennego są na tych rynkach refundowane? – We współpracy, o której mówimy, chodzi o płatności od pacjentów. Są one w zależności od kraju na poziomie kilkudziesięciu euro. W tych krajach będziemy działać jednak, w innym modelu niż w USA. Pozyskaliśmy do współpracy dystrybutora, który bierze na siebie szereg kosztów związanych z serwisem, kartami GSM, dostawami urządzenia – mówi Jacek Gnich, prezes Infoscan. Dodaje, że firma nie musi budować własnych struktur na tych rynkach. – Zainteresowaliśmy się tymi rynkami w trakcie naszej wizyty na targach branżowych w Singapurze. Producenci urządzeń typu CPAP służących do terapii bezdechu sennego, działający w tym regionie, zgłaszają nam problem w zakresie dostępności do diagnostyki bezdechu sennego. Liczą, że dzięki naszemu rozwiązaniu znacząco wzrośnie liczba zdiagnozowanych pacjentów. Traktujemy te rynki oportunistycznie, ale widzimy spory potencjał związany ze sprzedażą badań w tym regionie – wyjaśnia prezes.
Rynkiem, z którym Infoscan wiąże największe nadzieje, pozostają Stany Zjednoczone. Do końca I kwartału 2018 r. firma miała uzyskać rejestrację amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Proces przeciąga się w czasie. Zarząd spodziewa się jednak, że decyzja regulatora powinna zostać wydana w najbliższych kilku tygodniach. MKT
Notowania akcji na stronie:
www.parkiet.com/spolka/InfoScan