Akcjonariusze Selvity zatwierdzili podział firmy na dwa niezależne podmioty. W wyniku podziału do nowej spółki wydzielona zostanie część usługowa Selvity świadcząca usługi badawczo-rozwojowe na rzecz klientów zewnętrznych. Część innowacyjna będzie kontynuowała swoje projekty polegające na odkrywaniu i rozwoju cząsteczek mogących znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób onkologicznych pod nową nazwą Ryvu Therapeutics.

– SEL24/MEN1703, który w tym momencie jest już na zaawansowanym etapie I fazy badań klinicznych, został w 2017 roku sprzedany włoskiej firmie Menarini, która przejęła nadzór nad realizacją badań klinicznych oraz jest jedynym sponsorem badania klinicznego. Selvita otrzymała płatność z góry w momencie sprzedaży licencji, spodziewamy się kolejnych płatności wraz z postępem projektu. Z kolei najbardziej zaawansowanym projektem, którego w pełni jesteśmy właścicielem, pozostaje SEL120, który został niedawno podany pierwszemu pacjentowi w ramach I fazy badań klinicznych prowadzonych w USA – mówi Krzysztof Brzózka, wiceprezes, dyrektor ds. naukowych Ryvu Therapeutics. Na wczesnym etapie badań znajdują się projekty z obszaru immunonkologii i immunometabolizmu oraz syntetycznej letalności. Pierwsza grupa to m.in. projekty, które będą mobilizowały układ odpornościowy do działania. Wykorzystanie tego mechanizmu działania leków onkologicznych to przełom w leczeniu pacjentów w ostatnich latach. Z kolei projekty z obszaru syntetycznej letalności tworzone są na bazie rozwiązań, które dają szansę leczenia pacjentów z agresywnymi, opornymi na terapię nowotworami.

– Ryvu zakłada kontynuację strategii działu B+R Selvity, którą ustalono dwa lata temu przy okazji emisji. Część innowacyjna i usługowa działały już niezależnie od kilku lat. Strategia dla Ryvu, zakładająca selekcję kolejnych projektów i ich dalszy rozwój, doprowadzi do znacznego wzrostu wartości spółki. Naszym celem jest zbudować firmę, która za kilka lat będzie miała szerokie portfolio projektów w różnym stopniu zaawansowania, począwszy od wczesnego etapu rozwoju po późne fazy badań klinicznych – dodaje Brzózka.

Spółki zadebiutują na GPW pod koniec paździer- nika. gbc