Grupa Żywiec: spada sprzedaż, rośnie zysk

W pierwszej połowie 2013 r. wicelider branży browarniczej sprzedał o 7 proc. mniej piwa niż rok wcześniej. Udało się jednak poprawić wynik netto.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:34 Publikacja: 22.08.2013 06:00

Grupa Żywiec: spada sprzedaż, rośnie zysk

Foto: GG Parkiet

5,3 mln hl piwa sprzedała Grupa Żywiec w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. W tym samym okresie 2012 r. popyt na oferowane przez nią marki sięgnął 5,7 mln hl. Za gorszy wynik odpowiada słabszy popyt na rynku krajowym. Żywcowi udało się natomiast poprawić wyniki eksportowe. W pierwszej połowie 2013 r. sprzedał za granicę o 12 proc. więcej piwa niż w tym samym czasie rok wcześniej. Do jego zagranicznych rynków zbytu dołączyły Korea Południowa, Tajwan, Szanghaj, Irak i Chiny.

Kryzys nie sprzyja

W ślad za mniejszą sprzedażą w Polsce o 3,6 proc. spadły skonsolidowane przychody grupy. Porównywalny do ubiegłorocznego był jej zysk operacyjny. Natomiast o ok. 8 proc., do prawie 73,9 mln zł, wzrósł zysk netto.

– Biorąc pod uwagę trudną sytuację rynkową i makroekonomiczną, a także niekorzystną pogodę w pierwszym kwartale tego roku, wyniki finansowe grupy Żywiec w pierwszej połowie 2013 r. są satysfakcjonujące – komentuje Xavier Belison, prezes Żywca. – Dobrze sobie radzą nasze kluczowe marki: Żywiec, Warka i Tatra, które zwiększyły udział w rynku. Rosnącą popularnością cieszą się też nasze piwa specjalne, m.in. pszeniczny Paulaner i Warka Radler, dostępna w smakach cytrynowym i jabłkowym. Jest ona najlepiej sprzedającą się marką w tym segmencie rynku w Polsce – dodaje.

Zarząd nie podaje, jakich wyników spodziewa się w kolejnych miesiącach tego roku. Firma zdradza jedynie, że w lipcu sprzedaż jej piw była dobra. Wzrosty, tak jak w pierwszej połowie 2013 r., zanotowały wówczas marki Żywiec, Warka Tatra, Warka Radler Jabłko, Guinness i Paulaner.

Trudny rok dla browarów

Xavier Belison zapowiada, że w drugiej połowie roku firma będzie się nadal koncentrować m.in. na wzmacnianiu kluczowych marek i poprawie efektywności w firmie.

Na koniec czerwca grupa kapitałowa zatrudniała ok. 4,8 tys. osób, wobec ok. 5,3 tys. przed rokiem. Wczoraj jej przedstawiciele nie odpowiedzieli na pytanie „Parkietu", czy rozważa kolejne zwolnienia.

Według szacunków browarów w pierwszej połowie roku łączna sprzedaż piwa w Polsce mogła spaść o 4–5 proc. Szanse, że uda się powtórzyć wyniki z 2012 r., kiedy to sprzedaż urosła o ok. 5 proc., są bliskie zera. Producenci piwa nie wykluczają nawet, że w całym 2013 r. sprzedadzą o 1–2 proc. mniej piwa niż rok wcześniej. – W naszej branży wiele zależy też od pogody, która w pierwszym kwartale tego roku była niesprzyjająca. Nieco lepsze było lato, ale trzeba pamiętać, że mieliśmy do czynienia z temperaturami zbyt wysokimi na konsumpcję piwa – mówi Sebastian Tołwiński, rzecznik Grupy Żywiec.

[email protected]

Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan
Handel i konsumpcja
Asbis dobrze zaczął rok. Sprzedaż odbija