Znaczące spadki na tokijskiej giełdzie

Tydzień w Azji rozpoczął się od bardzo silnej przeceny japońskich spółek i umiarkowanego umocnienia japońskiej waluty. Na innych rynkach było znacznie spokojniej

Aktualizacja: 27.02.2017 01:03 Publikacja: 14.03.2011 08:50

Znaczące spadki na tokijskiej giełdzie

Foto: AFP

Główny indeks Nikkei spadł o 6,2 procent (9,620.49 pkt.). Indeks szerokiego rynku Topix zanurkował o 7,5 procent. Inwestorzy zaniepokojeni skutkami trzęsienia ziemi z ub. piątku dla gospodarki japońskiej masowo wyprzedawali akcje prawie wszystkich przedsiębiorstw, zwłaszcza branży motoryzacyjnej. Akcje Toyoty spadły o -7,9 proc.; Mitsubishi Motors Corp. o 11,8 proc. Japońskie koncerny samochodowe zawiesiły produkcję we wszystkich swoich fabrykach w kraju.

Największą stratę - 24 procent - odnotowała spółka TEPCO, zarządzająca uszkodzoną elektrownią atomową Fukushima.

Towarzystwa ubezpieczeniowe również zanotowały spore spadki. Tokio Marine Holdings Inc. i NKSJ Holdings Inc. spadły o 12 pproc.. MS&AD Insurance Group Holdings Inc. stracił 9.1 proc. Dai- ichi Life Insurance Co. zniżkował o 19 proc. Koszty kataklizmu dla towarzystw ubezpieczeniowych, w ocenie specjalistycznej firmy AIR Worldwide, wyniosą 34,6 mld dolarów co będzie poważnym ciosem dla i tak już osłabionej gospodarki japońskiej, którą wyprzedziła już gospodarka Chin.

Bank Japonii zdecydował w poniedziałek, że wpompuje dodatkowe środki w gospodarkę, która ucierpiała na skutek potężnego piątkowego trzęsienia ziemi i towarzyszącego mu tsunami.

Bank dokonał w poniedziałek największej operacji finansowej w swojej historii skierowując na rynki gigantyczną sumę 7 bln jenów (85,5 mld dolarów) w celu uspokojenia sytuacji i wsparcia narodowej waluty.

- Podejmujemy wszystkie możliwe działania w celu zapewnienia stabilności rynków finansowych - powiedział rzecznik banku. - To najpoważniejsza z dokonanych przez nas operacji" - dodał.

Ma to na celu zapobieżenie temu, by pogorszenie nastrojów w biznesie i wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych zaszkodziły gospodarce, wynika z komunikatu banku.

Jednocześnie bank utrzymał swą główną stopę procentową bez zmian na poziomie 0-0,1 procent.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,1 proc. i wyniósł 2.937,63 pkt.

WIG20 na otwarciu sesji wyniósł 2743,35 pkt (-0,22 proc.)

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą