Bohdan Wyżnikiewicz

Rozumienie obrazkowe

Masowy napływ informacji gospodarczych, docierających niezależnie od siebie z różnych źródeł, prowadzi do kreowania syntetycznych danych, najczęściej wskaźników. Mają one przy pomocy jednej liczby wyjaśniać stan lub zmiany istotnych zjawisk gospodarczych. Pojawia się zatem sytuacja uproszczonego, czyli obrazkowego, pokazywania procesów gospodarczych.

Czy hydrze inflacji odrośnie głowa?

Prognozy wzrostu dla gospodarki światowej na ten rok są generalnie optymistyczne. MFW prognozuje, że gospodarka globalna wzrośnie o 3,1 proc. Podobnie przewidują inne międzynarodowe organizacje. Tak jak w przeszłości, znacznie szybciej będą rozwijały się rynki wschodzące niż rozwinięte (1,5 proc. wobec 4,1 proc.).

Magiczne 0,1 pkt proc.

Wstępny szacunek inflacji CPI z lipca 10,8 proc. różnił się o 0,1 pkt proc. od tzw. oczekiwań rynku 10,9 proc., czyli od prognoz analityków. Śledząc media, można było odnieść wrażenie, że ten fakt przyczynił się do rozbudzenia optymistycznych nadziei na szybki spadek wzrostu cen detalicznych w nadchodzących miesiącach. Sytuacja wymaga komentarza.

Rozwiązanie zagadki

Od pewnego czasu analitycy próbują wyjaśnić, dlaczego wskazujące załamanie gospodarcze miesięczne wskaźniki PMI pozostają w sprzeczności z generalnie dobrymi danymi makroekonomicznymi ogłaszanymi przez GUS. Próby wyjaśnienia tej zagadki sprowadzają się na ogół do dywagacji teoretycznych, których wnioski wydają się być formułowane na siłę.

Zagadki sierpniowej inflacji

Identyfikacja punktów zwrotnych w rozwoju zjawisk gospodarczych należy do najtrudniejszych problemów, z jakimi mają do czynienia ośrodki prognostyczne. Trendy rozwojowe nie przebiegają bowiem liniowo, czyli monotonnie, lecz odbiegają w dół lub w górę od linii trendu.

Kluby piłkarskie na giełdzie

W kilku krajach Europy, z Polską włącznie, kluby piłkarskie są notowane na giełdach papierów wartościowych. Głośne transfery najlepszych piłkarzy, idące w dziesiątki milionów euro, i ogromne aktywa międzynarodowych federacji UEFA i FIFA pokazują, jak dobrym interesem jest piłka nożna, najpopularniejszy sport na całym świecie.

Kiedy inflacja osiągnie punkt zwrotny?

Wskaźniki inflacji oglądane z perspektywy ostatniej dekady czerwca 2022 roku przedstawiają się dramatycznie.

Obligacje funduszy private equity

W rozwiniętej gospodarce rynkowej rynki kapitałowe oferują szeroki wachlarz kierunków inwestowania. Większy wybór instrumentów inwestycyjnych umożliwia realizację żelaznej zasady budowania zróżnicowanego portfela inwestycyjnego nie tylko na giełdach papierów wartościowych, ale również poza obrotem giełdowym.

Dziwna sezonowość stopy inwestycji

Stopa inwestycji, czyli relacja wartości nakładów inwestycyjnych do PKB, od wielu lat jest w Polsce na niskim poziomie. Taka sytuacja jest oczywistym zagrożeniem dla utrzymania wysokiego tempa rozwoju kraju w perspektywie średnio- i długookresowej.

Wpływ pandemii na zmiany PKB

Skutki pandemii są widoczne w zmianach wartości dodanej dziewięciu sektorów wyodrębnionych przez GUS.