Nie tędy droga. Wyjaśnienie takiej pozornej zagadki o charakterze paradoksu powinno skupić się na analizie odmiennych konstrukcji tzw. twardych i miękkich wskaźników. Twarde wskaźniki rozstrzygające o poziomie produkcji, zatrudnienia, inflacji, zysków itd. podawane są do publicznej wiadomości przez urzędy statystyczne z opóźnieniem w stosunku do badanego okresu. Okres ten w najlepszym przypadku wynosi od kilku dni do dwóch tygodni, a w najgorszym sześć tygodni lub dwa miesiące (PKB). Jest to rezultat trudnych do skrócenia okresów opracowywania gromadzonych danych statystycznych.
Niecierpliwe rynki chciałyby uzyskiwać informacje statystyczne znacznie wcześniej. By sprostać takim oczekiwaniom, obliczane są tzw. miękkie wskaźniki polegające na ankietowaniu losowej próby przedsiębiorstw tzw. metodą testu koniunktury, zwaną także „statystyką bez liczb”. Do przeprowadzenia obliczeń metodą testu koniunktury potrzeba niewiele czasu, zatem wyniki tego badania znacznie wyprzedzają wyniki badań statystycznych.
W klasycznej formule tej metody przedsiębiorcom zadawane są pytania odnoszące się do oceny mijającego miesiąca i oczekiwań na najbliższą przyszłość dla zjawisk gospodarczych określających koniunkturę. Ankieta jest bardzo prosta, przewiduje trzy możliwe odpowiedzi: poprawi się, pozostanie bez zmian, pogorszy się. Mamy zatem odpowiedzi pozytywne, neutralne i negatywne.
Opracowujący ankiety ustalają procentowy udział odpowiedzi pozytywnych, neutralnych i negatywnych. Następnie eliminują z dalszych obliczeń udział odpowiedzi neutralnych i obliczają saldo odpowiedzi pozytywnych i negatywnych. Jeżeli liczba odpowiedzi pozytywnych jest większa od liczby odpowiedzi negatywnych, mamy poprawę koniunktury, jej pogorszenie zwiastuje przewaga odpowiedzi negatywnych.
Przy „normalnym” przebiegu procesów gospodarczych metoda testu koniunktury na ogół się sprawdza. Wysyłanie fałszywych sygnałów jest stosunkowo rzadkie. Duże znaczenie ma losowy charakter próby przedsiębiorstw i także jej rozmiary wyznaczone przez zastosowanie odpowiednich procedur statystyki matematycznej.