Polkomtel podpisał umowę o współpracy z Vodafone

O tej kooperacji mówiło się od dawna. Dziś operator sieci Plus poinformował o podpisaniu umowy z brytyjskim Vodafone, swoim dawnym akcjonariuszem. Polski operator liczy na oszczędności. Korzyści z monogamicznego małżeństwa telekomów odczują także konsumenci

Aktualizacja: 15.02.2017 03:23 Publikacja: 21.03.2013 11:51

Polkomtel podpisał umowę o współpracy z Vodafone

Foto: Bloomberg

Według telekomu kontrolowanego przez Zygmunta Solorza-Żaka, podpisanie umowy z Vodafone to kolejny ważny krok w kierunku zwiększania atrakcyjności usług oferowanych klientom, a także rozwoju całego rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Umowa operatorów obejmuje m.in. obsługę korporacji międzynarodowych oraz zapewnia dostęp do wspólnych produktów i usług dla klientów biznesowych i indywidualnych.

- Jestem przekonany, że współpraca zaowocuje wieloma ciekawymi projektami biznesowymi, z korzyścią zarówno dla naszych obecnych, jak i nowych klientów – brzmi część wypowiedzi Zygmunta Solorza-Żaka, prezesa i głównego właściciela Polkomtela w informacji prasowej.

Polska firma zapewnia, że dzięki podpisanej umowie powstają możliwości wielu korzystnych synergii operacyjnych i oszczędnościowych dla Polkomtelu.

Jak duże mogą być te oszczędności? - Mamy to policzone, ale nie publikujemy tego typu informacji. Spodziewam się korzyści od pierwszego dnia podpisania umowy - mówi rpkom.pl Wojciech Pytel, wiceprezes Polkomtela.

- Na mocy umowy mamy dostęp do globalnej grupy zakupowej Vodafone. Z jednej strony możemy poprzez nią kupować infrastrukturę i konsumenckie urządzenia końcowe, z drugiej uzyskać niższe stawki rozliczeniowe z operatorami na rynkach zagranicznych. Samodzielnie byliśmy relatywnie niewielkim graczem, generującym niewielki ruch i w związku z tym stawki nam oferowane były wyższe. Vodafone jako globalny gracz dysponuje znacznie niższymi i my będziemy mogli z nich korzystać - wyjaśnia Wojciech Pytel.

Według niego korzyści odczują także użytkownicy Polkomtela.

- W Polsce Polomtel będzie prawą ręką Vodafone przy adresowaniu globalnych klientów działających w naszym kraju - dodał.

Pytany, czy sieć Plus może wejść w analogiczną kooperację jeszcze z innym telekomem (rozmawiał także z Telefóniką) Pytel powiedział: - To jest pewnego rodzaju małżeństwo. Małżeństwo monogamiczne.

Ravinder Takkar, prezes i dyrektor generalny spółki z brytyjskiej grupy - Vodafone Partner Markets - skomentował umowę z Polkomtel w następujący sposób: - Nasza umowa z Polkomtelem daje Vodafone możliwość dalszego wzmocnienia swojej obecności w Europie Wschodniej. Jesteśmy zadowoleni z odnowienia naszych relacji z Polkomtelem w ramach społeczności Rynków Partnerskich, która obejmuje ponad 50 rynków na całym świecie.

Dla Vodafone formuła tej społeczności to sposób na wejście na rynek z usługami bez konieczności ponoszenia nakładów na zakup udziałów w lokalnych telekomach. Polega ona na współpracy marketingowej przy sprzedaży usług poza granicami rodzimego rynku. Czasem wiąże się z wykorzystaniem marki "Vodafone" przez partnera (np. w Islandii, w Kenii, czy w Republice Fidżi).

Czy Vodafone i Plus będą wykorzystywać wzajemnie swoje marki? - Jeszcze nie umiem powiedzieć - odparł wiceprezes Polkomtela.

Grupa Vodafone pod względem przychodów jedna z największych firm telefonii komórkowej na świecie, obsługująca ok. 403 mln abonentów. Liczba użytkowników sieci Plus wynosiła pod koniec 2012 r., blisko 13,9 mln.

Vodafone ma udziały w firmach telekomunikacyjnych w ponad 30 krajach na pięciu kontynentach i współpracuje z ponad 50 sieciami partnerskimi na całym świecie.

W 2011 r. zagraniczny telekom sprzedał swój pakiet udziałów w Polkomtelu Solorzowi-Żakowi. Reprezentujący Brytyjczyków we władzach sieci Plus Martin Moorhouse zapowiadał, że wbrew pozorom to nie rozstanie, a kooperacja między firmami może być odtąd ściślejsza.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją