Oficjalnie: Bruksela wzywa Polskę do usunięcia naruszeń przy aukcji pasma za 9,2 mld zł

Po blisko roku od zakończenia aukcji pasma LTE w Polsce i po blisko trzech latach od przyznania pasma 800 MHz Sferii, Komisja Europejska wezwała Polskę do usunięcia naruszeń w przepisach dotyczących tych dwóch spraw.

Publikacja: 29.09.2016 15:04

Oficjalnie: Bruksela wzywa Polskę do usunięcia naruszeń przy aukcji pasma za 9,2 mld zł

Foto: Bloomberg

- Komisja Europejska ma wątpliwości, czy przyznanie Sferii częstotliwości z zakresu 800 MHz jest zgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi zarządzania pasmem radiowym. Komisja zdecydowała się wysłać do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia (ang. letter of formal notice) w tej sprawie - poinformowała w odpowiedzi na nasze pytania Nathalie Vandystadt, rzeczniczka odpowiedzialna za komunikację obszaru Europejskiej Agendy Cyfrowej w Komisji Europejskiej.

- Komisja ma także obawy, że polskie prawo dotyczące częstotliwości narusza europejskie prawo telekomunikacyjne - dodała Nathalie Vandystadt.

O możliwym naruszeniu przepisów w przypadku przydziału pasma 800 MHz Sferii, który miał miejsce w 2013 r. informowali KE T-Mobile Polska i P4 (Play).

Sferia otrzymała blok pasma 800 MHz jako pierwsza na mocy ugody jej udziałowców z rządem, podpisanej przez ministra cyfryzacji i administracji Michała Boniego. Za wykonanie ugody odpowiadał Urząd Komunikacji Elektronicznej, kierowany do niedawna przez Magdalenę Gaj.

Jak wyjaśniła rzeczniczka KE, według obaw KE, poprzez sposób przyznania Sferii (obecnie należy w 51 proc. do Grupy Cyfrowy Polsat) częstotliwości 800 MHz z pominięciem otwartej, niedyskryminującej i przejrzystej procedury i kryteriów, jak również bardzo niska opłata w stosunku do przyjętej wobec innych operatorów sprawia, że polskie władze mogły naruszyć obowiązki wynikające z europejskich przepisów.

Pozostali operatorzy musieli walczyć o pasmo 800 MHz w aukcji, która zakończyła się w październiku ubiegłego roku i przyniosła w tym roku budżetowi państwa 9,2 mld zł z tytułu opłat za rezerwacje częstotliwości. Najwięcej zapłacił za pasmo T-Mobile Polska (ponad 4 mld zł), odbierając blok pozostawiony przez spółkę NetNet kojarzoną z Cyfrowym Polsatem. Częstotliwości wygrali w aukcji także Orange Polska, P4 (Play) oraz Polkomtel (także część Cyfrowego Polsatu), który licytował pasmo mniej wartościowe, z zakresu 2600 MHz.

W kwestii niezgodności polskich przepisów z unijnym prawem telekomunikacyjnym rzeczniczka poinformowała nas, że:

- Po pierwsze, polskie prawo ogranicza obowiązek przeprowadzenia publicznych konsultacji tylko do największych postępowań, w których rozdysponowywane są prawa do częstotliwości, co narusza tzw. Authorisation Directive. Po drugie, niewiążący charakter ofert składanych na częstotliwości w trakcie aukcji w połączeniu z ograniczonymi gwarancjami może znacząco naruszać konkurencję i tym samym pozostaje w sprzeczności z tzw. Framework Directive.

Operatorzy komórkowi podnosili przed i w trakcie aukcji, że fakt iż oferty składane nie są wiążące (państwo nie ma narzędzi, aby windykować gracza) może doprowadzić do sztucznego podbijania wycen częstotliwości i wydłużanie procedury.

Wezwanie do usunięcia uchybienia to pierwszy krok w procedurze dotyczącej naruszeń prawa unijnego przeciwko krajom członkowskim. KE stwierdza w nim możliwe naruszenia i daje państwu czas na udzielenie odpowiedzi i argumentację.

Zgodnie z przepisami dany kraj, obecnie Polska, ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. Jeśli nie będą wystarczające KE może nakazać wprowadzenie zmian w prawie. Na to także są dwa miesiące.

W przypadku sporu, sprawę rozstrzyga europejski Sąd Sprawiedliwości i w porozumieniu z KE może nałożyć na kraj karę finansową.

Opis procedury można znaleźć tutaj.

Wydaje się, że zarzuty KE wobec Polski nie zmieniają obecnej sytuacji beneficjentów aukcji LTE, a jedynie mogą być kolejną przesłanką wykorzystywaną w procesach sądowych o odszkodowanie.

O tym, że KE zamierza wystosować do Polski formalne pismo poinformował w środę wieczorem PAP.

Czekamy na dodatkowe wyjaśnienia KE oraz komentarze Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwa Cyfryzacji.

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją