Ministerstwo Skarbu Państwa wstrzymało plan prywatyzacji polskiej chemii

Nie ruszy w najbliższym czasie sprzedaż państwowych akcji Puław i Ciechu, a także Azotów Tarnów, na które lock-up wygasa po Nowym Roku. Maciej Wewiór, rzecznik resortu zapewnia jednak: - Ministerstwo chce kontynuować prywatyzację spółek chemicznych

Aktualizacja: 24.02.2017 01:14 Publikacja: 14.12.2011 16:09

- Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację na rynkach, która ma niekorzystny wpływ m.in. na wyceny spółek, decyzje o wznowieniu procesów prywatyzacji zostały wstrzymane. W ocenie MSP ich wszczęcie w obecnym okresie obciążane jest ryzykiem nie zamknięcia transakcji i uzyskania ofert niesatysfakcjonujących – uzasadnia Maciej Wewiór.  O tym, kiedy miałaby się rozpocząć kolejna próba rozmawiać nie chce.

Jak dowiedział się „Parkiet" resort nie przystąpił nawet do wyboru doradcy prywatyzacyjnego dla Azotów Tarnów, choć wcześniej zapowiadał, że państwowe pakiety ich akcji miałby być wystawione na sprzedaż po pierwszym tygodniu stycznia przyszłego roku.

Nie uda się też w najbliższym czasie rozpocząć prywatyzacji Ciechu, bo nie dopięto kwestii formalnoprawnych. - Procedura wyboru doradcy jest aktualnie prowadzona. W najbliższym czasie na stronie MSP opublikowane zostanie ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wybór doradcy prawnego w procesie sprzedaży akcji spółki – informuje Maciej Wewiór. Poprzedni przetarg został zakończony bez rozstrzygnięcia, choć konkretne oferty były już na stole.

Do rozpoczęcia prywatyzacji gotowe są tylko zakłady azotowe Puławy – MSP ma doradcę do tego procesu; to te same firmy, które wybrano jeszcze w pierwszym kwartale zeszłego roku.

Według analityków najbardziej prawdopodobny termin startu prywatyzacji to pierwsza połowa przyszłego roku.

– Proces ruszyć powinien najpóźniej w II kwartale 2012 roku, a zakończyć nawet w trzy miesiące później – uważa Konrad Anuszkiewicz, analityk Ipopema Securities. W jego przekonaniu mniejsze obawy budzi prywatyzacja Ciechu, bo wycena grupy powinna rosnąć.

- Spółka eksportując ponad 60 proc. produkcji korzysta na słabej złotówce. Z kolei w przypadku Puław i Azotów Tarnów niekorzystny wpływ na wycenę ich akcji mieć mogą podwyżki cen gazu – uzasadnia.

MSP ma 44,15 proc. akcji Ciech, 50,67 proc. walorów Puław i 32,05 proc. akcji Azotów Tarnów.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw