Grupa Azoty z pełnym portfelem zamówień

Chemiczna spółka korzysta z obniżek cen gazu, co wpływa na zdecydowaną poprawę jej wyników finansowych. Negocjuje też nowe ceny węgla z Bogdanką na przyszły rok.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:54 Publikacja: 27.08.2015 06:00

Grupa Azoty z pełnym portfelem zamówień

Foto: GG Parkiet

– Mamy zamknięty portfel zamówień na cały sezon nawozowy 2015/2016. Teraz pracujemy nad nowymi produktami i ich komercjalizacją – zapowiada Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty. Wiceprezes spółki Andrzej Skolmowski dodaje, że wynegocjowane ceny nawozów są porównywalne z tymi, które obowiązywały w poprzednim sezonie. To oznacza, że przy dalszym spadku cen surowców i przy kontynuowaniu programu poprawy efektywności grupa ma szansę na poprawę wyników w przyszłym roku.

Dobre półrocze

– Spółka ma za sobą dobre pierwsze półrocze. Kolejne miesiące będą słabsze, co wynika z sezonowości w biznesie nawozowym. Jednak wyniki z drugiej połowy ubiegłego roku były niskie i Azoty nie powinny mieć problemów z ich pobiciem – przekonuje Krystian Brymora, analityk DM BDM. – Głównym czynnikiem poprawy wyników grupy są niższe koszty zakupu surowców, głównie gazu, a te będą wspierać marże także w kolejnych okresach – dodaje analityk.

Azoty korzystają z nowego programu rabatowego, oferowanego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Oprócz tego kupują gaz na rynku spotowym. Poza kontraktem z głównym dostawcą grupa odbiera już 40 proc. potrzebnego jej gazu. W I półroczu 2014 r. udział ten sięgał 26 proc. Azoty zużywają rocznie 2,1 mld sześc. błękitnego paliwa i są największym krajowym konsumentem tego surowca.

Azoty korzystają też z coraz niższych cen węgla. Zależne Puławy negocjują właśnie stawki na 2016 r. z Lubelskim Węglem Bogdanką. Czy węglowa spółka, której Enea wypowiedziała wieloletnią umowę na dostawy węgla, może stracić kolejnego klienta? – Mamy kontrakt z Bogdanką, który obowiązuje do 2017 r. W związku z sytuacją rynkową trwają rozmowy dotyczące warunków kontynuowania tej umowy. To normalna praktyka i standardowe działania – podkreśla Jarczewski.

Władze Azotów podkreślają, że spadające ceny ropy naftowej odczuwa branża petrochemiczna. – Ceny produktów ropopochodnych spadają w ślad za taniejącą ropą. To negatywnie wpływa na segment produkcji kaprolaktamu i alkoholi OXO. Nie bez znaczenia jest także zwalniająca gospodarka chińska, bo będzie ona miała przełożenie na funkcjonowanie przemysłu na całym świecie – dodaje Jarczewski.

Węglowi na ratunek

Grupa Azoty nie wyklucza udziału w Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (FIPP) zarządzanym przez Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). – Rozmawiamy z PIR na ten temat, to ciekawa inicjatywa – przekonuje prezes Azotów.

Zgodnie z rządowym planem FIPP ma wziąć udział m.in. w ratowaniu Kompanii Węglowej. Trwa zbieranie środków do funduszu od firm kontrolowanych przez Skarb Państwa. – Rozmawiamy o potencjalnych podmiotach, które mogłyby wejść do funduszu, ale nie są to aktywa kluczowe dla funkcjonowania naszej grupy. Mamy ponad 50 zależnych podmiotów w grupie – podkreślił Jarczewski. Dodał, że nie ma wyznaczonego odgórnie terminu, w którym grupa musi ostatecznie zdecydować o swoim udziale w tym projekcie.

Wkładem Azotów w ratowanie polskiego węgla ma być budowa innowacyjnej instalacji do zgazowania węgla na terenie kędzierzyńskich zakładów azotowych. Inwestycja została wpisana do rządowego programu dla Śląska i według tego dokumentu pochłonie od 1,8 mld do około 4,2 mld zł, w zależności od wybranego wariantu. – Czujemy się zobligowani, by prowadzić ten projekt w dobrym tempie. Jeszcze w tym roku będziemy mieć studium wykonalności i rozpoczniemy prace nad konstrukcją finansową tej inwestycji – zapowiedział Krzysztof Jałosiński, wiceprezes Azotów.

Szereg inwestycji

Azoty planują w latach 2014–2020 wydać na inwestycje około 7 mld zł. W przyszłym roku do użytku ma zostać oddana instalacja do granulacji nawozów mineralnych (koszt sięga 140 mln zł) i wytwórnia poliamidów (320 mln zł). Obie inwestycje realizowane są w Tarnowie. W Puławach powstanie elektrociepłownia opalana gazem (1,1 mld zł). W planach jest też rozbudowa instalacji kwasu azotowego (695 mln zł) oraz budowa linii do granulacji mechanicznej saletry (385 mln zł). Kolejna elektrociepłownia powstanie w Kędzierzynie (600 mln zł). Natomiast w Policach grupa planuje budowę fabryki propylenu (1,7 mld zł). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakład ruszy w 2019 r.

[email protected]

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw