ZE PAK stawia na Oczkowice

PAK Górnictwo, należące do grupy kapitałowej ZE PAK, zaprosiło przedstawicieli władz samorządowych, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz środowiska naukowe do rozmów w sprawie możliwości eksploatacji węgla brunatnego ze złoża Oczkowice.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:31 Publikacja: 09.09.2015 06:11

ZE PAK stawia na Oczkowice

Foto: GG Parkiet

Mowa o pokładach tego surowca, których potencjał szacuje się na około 1 mld ton.

Celem takiego dialogu społecznego ma być zebranie opinii, także od przeciwników stworzenia na tym terenie kopalni odkrywkowej, a następnie sporządzenie ekspertyz i wyjaśnień na interesujące wszystkie strony zagadnienia. W domyśle można powiedzieć, że chodzi o pracę nad uzyskaniem większej przychylności dla budowy w tym miejscu nowej kopalni. Bo wśród przeciwników aktywne są m.in. społeczności lokalne.

Jak podkreślają władze PAK Górnictwo, żadne decyzje o realizacji inwestycji jeszcze nie zapadły.

Michał Czekański, rzecznik PAK Górnictwo, zaznacza, że decyzja o budowie kopalni na złożu Oczkowice nie zapadnie szybko. – Najpierw trzeba przeprowadzić analizy techniczno-ekonomiczne, które mogą zająć nawet dwa lata. Równolegle opracowywany jest raport oddziaływania na środowisko. Dopiero po tych krokach zapadnie decyzja o przygotowywaniu dokumentacji niezbędnej dla złożenia wniosku o koncesję wydobywczą – tłumaczy Czekański.

Podkreśla, że spółka koncentruje się dziś na złożu Oczkowice, które w zupełności zaspokaja przyszłe potrzeby spółki w zakresie potencjalnej eksploatacji węgla brunatnego.

– Cała rozwinięta energetyka w rejonie Konina i Turku bazowała na zasobach węgla, którego całościowe wydobycie do dnia dzisiejszego nie przekroczyło wielkości złoża Oczkowice. Jest to jedno z największych obecnie analizowanych złóż węgla brunatnego w Polsce i może stanowić strategiczną bazę dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju co najmniej na dziesięciolecia – dodaje Czekański.

Pytany o plany odnośnie do pokładów tego surowca w złożu Poniec-Krobia stwierdza (koncesja PAK Górnictwo na poszukiwanie wygasa w przyszłym roku): – Nie prowadzimy tam dalszych prac badawczych. Tłumaczy jednak, że w świetle zatwierdzonej dokumentacji geologicznej złoże Oczkowice obejmuje fragment dawnego obszaru Poniec-Krobia. Pozostała jego część jest poza zainteresowaniem PAK Górnictwo.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw