PGE: Nadal nie ma daty startu przetargu

Choć minister energii nie akceptuje kontraktów różnicowych, które miałyby stanowić państwowe wsparcie przy finansowaniu polskiego atomu, to spółka powołana do realizacji projektu, PGE EJ1, nie widzi konieczności zmiany formuły prowadzenia inwestycji.

Publikacja: 21.06.2016 06:00

Nie będzie więc rezygnować z postępowania zintegrowanego, czyli kompleksowego przetargu m.in. na dostawę technologii i finansowania.

– W jego ramach zostaną wypracowane zasady i warunki zaangażowania kapitałowego inwestora oraz koncepcja finansowania – tłumaczy Joanna Zając z PGE EJ1. – Mechanizm różnicowy może, ale nie musi, być jednym z elementów tej koncepcji – dodaje Zając.

Kontrakty różnicowe są mechanizmem wsparcia zaakceptowanym przez rząd Wielkiej Brytanii przy budowie nowego bloku w elektrowni Hinkley Point. Tam zagwarantowano cenę 92,5 funta/MWh (ponad 500 zł) przez okres 35 lat.

W ubiegłym tygodniu szef resortu energii, odnosząc się do tego poziomu, mówił o konieczności wypracowania innego mechanizmu. Bo jak tłumaczył, kontrakty różnicowe obciążałyby zbyt wysokimi kosztami energii konsumentów.

Z jego słów wynikało jednak, że polski projekt będzie kontynuowany i odpalony dopiero po wypracowaniu innej koncepcji. – Przy tak potężnej inwestycji niezbędne będzie uzgodnienie ze stroną rządową mechanizmów wsparcia mających na celu zapewnienie ekonomicznej przewidywalności przedsięwzięcia – wskazuje z kolei Zając. Nie odpowiada przy tym na nasze pytanie, czy atom mógłby zostać włączony do grona projektów starających się o wsparcie państwa w ramach tzw. rynku mocy, którego projekt ustawy ma być gotowy po wakacjach.

Przedstawiciele PGE EJ1 nie odpowiedzieli na nasze pytania o datę uruchomienia postępowania zintegrowanego, które miało się rozpocząć ponad pół roku temu. – Harmonogram inwestycji jest obecnie aktualizowany – wyjaśnia Zając.

Prace nad projektem cały czas się toczą. Obecnie trwają przetargi na wybór wykonawców badań środowiskowych i lokalizacyjnych dla dwóch potencjalnych miejscowości w pełnym zakresie.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu