Węgiel: Coraz krótsza kołderka

Od nowego roku Societe Generale przestanie finansować projekty związane z węglem kamiennym. Chodzi zarówno o nowe elektrownie opalane tym paliwem, jak i związaną z nimi infrastrukturę kopalń.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:31 Publikacja: 28.10.2016 06:00

 

Informację podała agencja Bloomberg za komunikatem banku. Ten zamierza się skupić w większym stopniu na finansowaniu odnawialnych źródeł energii. Do 2020 r. przewiduje wydanie na ten cel kwoty rzędu 10 mld euro.

To kolejna w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy instytucja finansowa, która podjęła decyzję idącą w kierunku dekarbonizacji portfela. Pierwszy symptom widać było już kilka lat temu, kiedy Europejski Bank Rozwoju zapowiedział ograniczenie kredytowania projektów emitujących więcej niż 550 g CO2 na kilowatogodzinę. W praktyce oznacza to koniec pożyczek dla węgla.

W ubiegłym roku ten kierunek zaczął się rozlewać po finansowym rynku. Ograniczenie inwestycji w czarne paliwo zapowiedział najpierw państwowy fundusz Norges Bank Investment Management (tzw. Fundusz Norweski), a podczas grudniowego szczytu klimatycznego (COP21) w 2015 r. także inne instytucje. Kurek przykręciły m.in. francuska Caisse des Depots, holenderski fundusz emerytalny ABP, a także trzeci co do wielkości fundusz emerytalny w USA New York Common Retirement Fund.

Dla naszych koncernów dużym wyzwaniem będzie pozyskanie finansowania na inwestycje w nowe bloki węglowe. Zwłaszcza że nasze spółki paliwowe i energetyczne mają do zrealizowania plany warte około 170 mld zł. Taką kwotę podał ostatnio w tym kontekście minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dziś w węgiel inwestują tylko polskie podmioty. Jeśli chodzi o kapitał zagraniczny, to można go znaleźć w Chinach i Japonii. Te dwa kraje dysponują zarówno finansowaniem, jak i nowymi technologiami spalania paliw kopalnych.

Wśród potencjalnych partnerów z naszego regionu wymienia zaś Czechów z CEZ oraz EPH. Przypomnijmy że oba te koncerny są już obecne w Polsce. EPH chce tę obecność teraz rozszerzyć. Stara się o kupno Elektrowni Rybnik od EDF. – Chcemy być długoterminowym inwestorem. Zainwestujemy w modernizację elektrowni i będziemy korzystać z lokalnego paliwa – deklaruje Tomas David należący do kierownictwa czeskiej grupy EPH, która ma w Polsce kopalnię PG Silesia.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw