Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 17.07.2018 09:51

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Prognozy rekordowej produkcji ropy naftowej z łupków w USA.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się fatalnie. Cena ropy naftowej WTI w USA spadła wczoraj o 5,5%, natomiast notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały niewiele mniej, bo o około 4,6%. Presja podaży utrzymuje się na tym rynku także dzisiaj rano, mimo nieśmiałych prób odbicia notowań ropy w górę.

Stronie popytowej nie pomagają nawet informacje o strajkach pracowników platform wiertniczych w Norwegii, do których dołączyli nowi pracownicy sektora na początku tego tygodnia. Zamiast tego, inwestorzy skupiają się na danych wspierających stronę podażową, głównie tych związanych z perspektywą wzrostu globalnej produkcji ropy naftowej.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Wczoraj w Stanach Zjednoczonych pojawiły się ciekawe dane dotyczące tamtejszego sektora łupkowego. Energy Information Administration (EIA), będąca statystycznym ramieniem Departamentu Energii podała prognozy dalszego zwiększania produkcji ropy naftowej ze skał łupkowych w USA. Według tej instytucji, w sierpniu produkcja ropy z łupków na siedmiu kluczowych polach naftowych w tym kraju wzrośnie o 143 tys. baryłek dziennie do poziomu 7,47 mln baryłek dziennie. Jeśli te prognozy się spełnią, będą one oznaczać osiągnięcie kolejnego rekordu.

Perspektywa coraz większej produkcji ropy naftowej w USA to kwestia, która od dłuższego czasu ogranicza potencjał wzrostowy cen ropy. Niemniej, dodatkowym czynnikiem, który negatywnie wpływa na notowania tego surowca w ostatnich dniach, jest złagodzenie stanowiska USA względem Iranu w kwestiach sankcji. Chociaż Stany Zjednoczone bynajmniej nie wycofują się z tej decyzji, to jednak rozważają wprowadzenie wyjątków od obowiązywania sankcji w niektórych przypadkach. Takie wyłączenia miałyby szczególne znaczenie w przypadku importerów irańskiej ropy naftowej z Azji i Europy, ponieważ te rejony świata generują największy popyt na ropę z tego bliskowschodniego kraju. Jeśli wyłączenia będą znaczące, to zredukują one obawy o dramatyczny spadek produkcji i eksportu ropy naftowej z Iranu.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota stabilna w oczekiwaniu na wypowiedź prezesa Fed.

Notowania złota w poprzednim tygodniu dynamicznie spadły, schodząc do okolic 1240 USD za uncję. Na początku bieżącego tygodnia notowania kruszcu delikatnie odreagowują tę zniżkę, jednak pozostają pod wyraźną presją podaży.

Siła sprzedających na rynku złota w ostatnim czasie jest ściśle powiązana z sytuacją na rynku walutowym. Silny amerykański dolar generuje presję na spadek cen złota, ponieważ aktywa te są ze sobą odwrotnie skorelowane. Na początku bieżącego tygodnia USD doświadcza delikatnego odreagowania spadkowego, co pozwala notowaniom złota na niewielkie wzrosty.

Dzisiaj inwestorzy na rynku tego kruszcu wyczekują zaplanowanego na godzinę 16:00 polskiego czasu wystąpienia prezesa Fed w Kongresie, podczas którego przedstawiony zostanie półroczny raport na temat polityki monetarnej Fed. Dla Jerome Powella będzie to pierwsze tego typu wystąpienie, dlatego naturalnie budzi ono pewne emocje – niemniej, niespodzianki są mało prawdopodobne. Jak dotychczas, Powell kontynuuje politykę Janet Yellen, więc oczekiwana jest wypowiedź pozytywnie oceniająca sytuację w amerykańskiej gospodarce i zapowiadająca dalsze podwyżki stóp procentowych. Jeśli szef Fed nie zaprezentuje jakiegoś nieoczekiwanie odbiegającego od prognoz stanowiska, to można oczekiwać dalszej presji na silnego dolara amerykańskiego i, tym samym, na spadki notowań złota.

 

Foto: DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw