Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, srebro

Publikacja: 27.09.2019 10:28

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, srebro

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Powrót obaw o globalny popyt na ropę naftową.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem zniżek. Notowania ropy Brent dzisiaj spadły już do okolic 61 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI zniżkowały do rejonu 56 USD za baryłkę. Strona podażowa przejęła znów przewagę.

Arabia Saudyjska odrobiła już praktycznie całe straty powstałe w wyniku ataków dronowych z 14 września – co oznacza, że tamtejsza produkcja w dwa tygodnie wróciła prawie do normalności. To znacznie lepszy wynik niż zakładano jeszcze w ubiegłym tygodniu. Jednocześnie, obawy o podaż ropy naftowej w tym rejonie świata znów się zmniejszyły, a na pierwszy plan wysunęły się obawy o światowy popyt.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dzisiaj stronę podażową na rynku ropy wsparły słowa Fatiha Birola, szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Powiedział on, że MAE może obniżyć prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową w 2019 i 2020 roku ze względu na widoczne ślady słabości światowej gospodarki. Birol zaznaczył, że kluczowe znaczenie ma w tym względzie gospodarka Chin, której wzrost gospodarczy jest najniższy od prawie trzech dekad. Państwo Środka w ostatnich latach w dużej mierze napędzało wzrost popytu na ropę naftową na świecie.

Pozytywnym akcentem podczas mowy Birola było jednak zwrócenie uwagi na ograniczony potencjał spadkowy notowań ropy naftowej. Według szefa MAE, ceny ropy mają duży wpływ na popyt na ten surowiec, a potencjalny spadek cen z pewnością doprowadziłby do ożywienia strony popytowej.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SREBRO

Ceny srebra przy ważnym technicznym wsparciu.

Ostatnie dni na rynku srebra przyniosły wyraźną przewagę strony podażowej. Cena srebra podążała w dół wraz z notowaniami złota, które z kolei znajdowały się pod presją ze względu na siłę dolara amerykańskiego w ostatnim czasie.

Obecnie notowania srebra poruszają się w okolicach 17,40-17,50 USD za uncję. Te poziomy są istotnym technicznym wsparciem, które już w połowie wrześnie zatrzymało stronę podażową i posłużyło jako baza do odbicia notowań srebra w górę.

Dalsze poruszanie się notowań srebra będzie prawdopodobnie upływać pod dyktando sytuacji na rynku złota, która z kolei będzie zależeć w dużym stopniu od globalnej awersji do ryzyka. Obecnie wiele czynników wpływa na wzrost niepewności gospodarczo-politycznej (kwestia impeachmentu Donalda Trumpa, konflikt handlowy USA i Chin, kryzys na Bliskim Wschodzie), co ogranicza potencjał spadkowy cen szlachetnych kruszców.

Foto: DM BOŚ

Notowania srebra – dane dzienne

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw