Spokojna korekta

Tak jak można się było spodziewać, uwaga rynków od początku miesiąca skupia się na bankach centralnych. Ważne były minutki Fedu.

WIG20 wybił się w dół z miesięcznej formacji „głowy z ramionami”

Pomimo spadku cen akcji w tym tygodniu Indeks Nastrojów Inwestorów osiągnął najwyższy poziom w swej sięgającej 2011 roku historii.

Zwycięzcy i przegrani pierwszej połowy roku

I połowa roku na długo zostanie zapamiętana przez inwestorów.

Dobry lipiec, słabsza reszta kwartału?

Czerwiec okazał się kolejnym rewelacyjnym miesiącem na rynkach akcji. I półrocze Nasdaqa zapisze się w annałach, a na większości najważniejszych giełd noto...

Czy rynek nie jest zbyt optymistyczny?

Kontrakty terminowe FRA sugerują, że do końca grudnia stopa referencyjna spadnie w okolice 5,8–5,9 proc. To raczej mało prawdopodobne.

Powrót banków centralnych

Za nami I połowa roku, którą możemy z całą pewnością zaliczyć do udanych dla inwestorów. Spora część indeksów zanotowała sowite, dwucyfrowe, stopy zwrotu,...

Kakao wysoko, pallad nisko

Najwyższy poziom od 2015 r. osiągnęły w tym tygodniu ceny kontraktów na kakao. Najniżej natomiast od stycznia 2019 r. była cena palladu.

Już nie czy, tylko ile

Stawka kontraktu terminowego FRA 21x24 sugeruje spadek kosztu pieniądza w Polsce o ponad 200 pkt baz. w ciągu najbliższych prawie dwóch lat.

Gorączka miedzi

Hossa na rynku metali przemysłowych, w tym również miedzi, została przerwana wcześniej w porównaniu z pozostałymi surowcami.

Kiedy zaczną się obniżki?

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej inwestorzy oczekują rozpoczęcia cyklu luzowania pieniężnego już po wakacjach. Normalizację swojej polityki rozpoczął...

Uwolniony potencjał banków

Po stronie szans dla sektora jest scenariusz miękkiego lądowania polskiej gospodarki, odbicia popytu na kredyt hipoteczny i utrzymywanie się wysokich stóp...

Spokojnie, to tylko korekta

Po kilku tygodniach zwyżek napędzanych entuzjazmem odnośnie do możliwości, jakie daje AI, ten tydzień przyniósł pogorszenie nastrojów.

Seria podwyżek stóp w Europie i obniżka w Chinach

Nadal mocą imponuje polski złoty. USD/PLN dotarł do przedwojennych poziomów z lutego ub.r., a EUR/PLN był najniżej od grudnia 2020 r.

Chińskie auta zaleją Europę?

W związku z prostszym procesem produkcji samochodów elektrycznych zmniejszają się bariery wejścia dla nowych graczy.

Co z akcjami azjatyckimi?

Sens przeważania akcji azjatyckich w portfelach funduszy coraz bardziej zależy od odpowiedzi na pytanie: jak silny bodziec fiskalny zaproponują chińskie wł...

Na spadki rentowności inwestorzy muszą poczekać

Fed jest zdeterminowany w sprowadzeniu inflacji do celu i może utrzymywać wyższe stopy procentowe przez dłuższy czas.

Ogon macha psem?

Czy katalizatorem zmiany nastawienia do rynku będzie skok notowań gazu w Europie o prawie 100 proc. w niecałe dwa tygodnie czerwca?

Wszystkie karty na stole

Druga połowa czerwca może być nieco bardziej nerwowa, ale w lipcu inwestorzy wrócą do fundamentów dzięki otwarciu sezonu wyników za II kwartał.

EBC nadgania zaległości względem Fed

W strefie euro spadająca od października ub.r. roczna dynamika CPI (w maju +6,1 proc.) jest ciągle sporo powyżej wysokości głównej stopy procentowej EBC.

Inflacja schodzi na boczny tor

Rok temu niektórzy wskazywali niemalże na ryzyko ocierające się o hiperinflację, a w tym pojawiły się opinie o możliwej deflacji.