Silny jak polski dług

W tym tygodniu poznamy także wstępny odczyt inflacji za kwiecień. Według prognozy analityków wskaźnik powinien spaść do 14,8 proc.

Subiektywny punkt widzenia: Wzrost przed sell in May?

WIG20 zaskakuje i nadrabia słabość do silnego w 2023 r. sWIG80. Wsparciem dla dużych polskich firm jest umocnienie złotego wobec USD.

Hossa czy korekcyjne odbicie

Krajowe banki drożeją pomimo rosnącego nawisu ryzyka ze strony spraw frankowych czy zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Ponowna poprawa nastrojów polskich inwestorów indywidualnych

Większy niż teraz entuzjazm wobec polskich akcji był rejestrowany jedynie cztery razy w historii. W każdym z przypadków opłacało się wstrzymać z zakupami n...

Analitycznie trudny rynek

Rynek może być zbyt optymistyczny w swych założeniach albo fundamentalna przyszłość okaże się mniej pesymistyczna.

Siła walut z rynków wschodzących

W połowie roku inflacja w strefie euro powinna zbliżyć się do 6 proc., a na koniec roku zejść poniżej 4 proc. Obecnie rynek nie dyskontuje w ogóle obniżek...

Dane o inflacji będą wspierać obligacje, choć możliwe są wahania

Kontrakty terminowe wskazują, że niewielka obniżka stóp proc. w Polsce, o 25 pkt baz., może nastąpić najwcześniej na początku 2024 roku.

Banki jednak dobre?

Czy kupujący akcje banków pamiętają jeszcze niedawne obawy o losy sektora?

Oczekuj najlepszego, przygotuj się na najgorsze

Patrząc na zachowanie rynków akcji, problemy systemu bankowego okazują się być jedynie anomalią w stricte wzrostowym trendzie.

Sentyment krajowych inwestorów najlepszy od 19 stycznia

ISM Manufacturing był w marcu najniżej od prawie trzech lat, więc – jak się wydaje – znajdujemy się w dezinflacyj- nej fazie spowolnienia gospo- darczego

Co przyniósł pierwszy kwartał

Choć pierwszy kwartał 2023 roku był dodatni, to przyszłość wciąż skrywa mgła – nie ma pewności, że kolejne kwartały będą kontynuowały dorobek początku roku.

Krajobraz przed nowym sezonem wyników

Inwestorzy wybiegają w tym roku naprawdę daleko w przyszłość, szukając pozytywów na wiele kwartałów do przodu. A jakie będą wyniki za I kwartał?

Rentowność amerykańskich dziesięciolatek najniżej od września ub.r.

Spadki rentowności amerykańskich obligacji wydają się spójne z danymi napływającymi z tamtejszej gospodarki.

Burzliwy, ale udany I kwartał

Lokalnie gwiazdą okazał się indeks sWIG80, który ze stopą zwrotu 15,7 proc. nie ustępował wiele globalnemu prymusowi w postaci sektora technologicznego.

Ropa powyżej 100 USD za baryłkę?

OPEC jest zdeterminowane, by w średnim terminie utrzymać ceny baryłki ropy Brent na poziomie nie niższym niż 80 USD.

Kwartał nadziei

Inwestorzy z nadziejami mogą spoglądać na drugi kwartał, bo wbrew obiegowym opiniom ostatnie trzy miesiące na GPW nie były złe.

Warto znać kalendarium wyników

Na GPW nie brakuje zmienności na poszczególnych spółkach i wreszcie jest to zmienność napędzana przez konkretne informacje ich dotyczące.

Brak informacji to dobra informacja

Ostatnie dni pokazały, że brak nowych negatywnych informacji jest warunkiem wystarczającym, by przywrócić przyzwoite rynkowe nastroje.

Uspokojenie po bankowych niepokojach

Ostatnie sesje przyniosły uspokojenie nastrojów i w czwartek niemiecki indeks DAX był już najwyżej od prawie trzech tygodni.

Dla atomówek nie ma alternatywy

Energetyka jądrowa jest źródłem czystej i bezpiecznej energii, przy jednoczesnej niezawodności i stabilności dostaw przez kilkadziesiąt lat.