Hiszpania znów o sobie przypomniała

Wytchnienie na rynku, po ogłoszeniu wyników wyborów w Grecji nie trwało długo. Uwaga inwestorów szybko przeniosła się z powrotem na Hiszpanię, gdzie po raz kolejny wzrósł odsetek złych kredytów w bilansach banków

Aktualizacja: 19.02.2017 06:19 Publikacja: 19.06.2012 11:04

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Foto: TMS Brokers

W kwietniu współczynnik ten wyniósł 8,72 proc. (w marcu było to 8,37 proc.). Między innymi z tego względu hiszpańskie banki mogą potrzebować nie 60 - 70 mld EUR, jak w ubiegłym tygodniu informowała agencja Reutera, ani nie 100 mld EUR, jakie w celu pomocy zadeklarowała Eurogrupa, ale nawet 150 mld EUR (więcej na ten temat dowiemy się w czwartek, kiedy to pojawią się wyniki audytu hiszpańskich banków). Informacje te stanowiły kolejny powód do wyprzedaży papierów skarbowych większego z państw Półwyspu Iberyjskiego. Rentowność 10- letnich obligacji Hiszpanii osiągnęła najwyższy poziom w historii – 7,28 proc. W takich warunkach kraj ten wyemituje dziś 12- i 18- miesięczne bony skarbowe.

Doniesienia z Hiszpanii ciążyły notowaniom wspólnej waluty.

Kurs EUR/USD zniżkował o ok. 170 pipsów i osiągnął minimum przy 1,2556. Natomiast w pierwszej godzinie handlu na europejskich parkietach eurodolar znajduje się przy poziomie 1,2620. W najbliższych dniach możemy spodziewać się kontynuacji zniżek. Na pierwszym planie, oprócz próby stworzenia koalicji w Grecji będą doniesienia z Hiszpanii i tamtejszego sektora bankowego. Katalizatorem spadków wartości wspólnej waluty mogą okazać się wyniki audytu hiszpańskiego sektora bankowego.


Z kolei sytuacja na rynku mogłaby się diametralnie zmienić, gdyby w środę Rezerwa Federalna zapowiedziała dalsze luzowanie ilościowe. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza staje się coraz większe. W ostatnich miesiącach wyraźnie bowiem osłabła kondycja rynku pracy (część gospodarki, na którą Fed zwraca szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji o polityce monetarnej) oraz spadła presja inflacyjna. Co więcej kryzys zadłużeniowy w strefie euro nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę za Oceanem. Ubiegłotygodniowe dane o dynamice produkcji przemysłowej w maju oraz regionalny indeks koniunktury NY Empire State w czerwcu wskazują na spowolnienie koniunktury, co stanowi dodatkowy argument za dalszym luzowaniem.

Na notowania największy pływ będą miały wydarzenia polityczne.

W Grecji liderowi Nowej Demokracji Antonisowi Samarasowi powierzona została misja skonstruowania rządu. Zgodnie z greckim prawem ma na to trzy dni. Dziś kończy się dwudniowy szczyt państw G20, którego głównym tematem jest kryzys zadłużeniowy w strefie euro. Do tej pory politycy i nie ogłosili nowych propozycji jego zwalczenia, tych możemy spodziewać się najpewniej dopiero po 28 czerwca, kiedy to odbędzie się szczyt UE. Z danych makro, dziś poznamy wartość indeksu instytutu ZEW w czerwcu, który obrazuje nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych. W obliczu wygasającego wpływu operacji LTRO na rynek długu oraz ponownego zaognienia kryzysu w hiszpańskim sektorze bankowym, spodziewamy się pogorszenia nastrojów i ponownego spadku wartości indeksu. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy kolejne dane z rynku nieruchomości. Będą to pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy domów w maju.

Złoty może znów tracić


Złoty od rana zyskuje na wartości. Kurs USD/PLN znajduje się przy poziomie 3,38, a EUR/PLN przy 4,2630. Jednak w kolejnych dniach wraz z osłabieniem euro możemy spodziewać się spadku wartości polskiej waluty. W tym tygodniu kurs EUR/PLN może dotrzeć do 4,35, a USD/PLN do 3,46. Dziś z rodzimej gospodarki poznamy przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w maju. Nasza prognoza zakłada wzrost wynagrodzeń średnio o 4,5 proc. r/r oraz wzrost zatrudnienia o 0,1 proc. r/r. Więcej na temat danych znajdą Państwo w dzisiejszym komentarzu do danych.


Sporządził:


Szymon Zajkowski

Giełda
Końcówka tygodnia pełna niezdecydowania
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Giełda
Sierpień zakończony sukcesami popytu
Giełda
Byczy tydzień na rynkach europejskich. GPW zamyka się na płasko
Giełda
Budżet niedopowiedzeń
Materiał Promocyjny
Atrakcyjne auto może umilić nam życie nie tylko w pracy
Giełda
Kanazuchi pomoże?
Giełda
Analiza poranna – Dax wychodzi na szczyty