We wrześniu powinniśmy być gotowi z uruchomieniem giełdy gazu – prezes TGE

TGE w połowie czerwca złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego projekt zmian do regulaminu obrotu

Aktualizacja: 19.02.2017 06:01 Publikacja: 22.06.2012 14:55

Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, to już we wrześniu powinniśmy być gotowi z uruchomieniem giełdy gazu – powiedział „Parkietowi" Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii. Dodał jednocześnie, że to zależy nie tylko od spółki. Zanim ruszy giełda odpowiednie działania muszą być podjęte m.in. przez URE, Ministerstwo Gospodarki, Gaz-System oraz PGNiG.

 

- TGE w połowie czerwca złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego projekt zmian do regulaminu obrotu. Teraz czekamy na ewentualne uwagi i zatwierdzenie nowego regulaminu – twierdzi Onichimowski. Jego zdaniem z organizacją obrotu nie powinno być większych kłopotów, gdyż na podobnych zasadach działa już obrót energią elektryczną.

 

- Będzie nawet łatwiej, bo w przypadku energii elektrycznej trzeba bilansować rynek (energia produkowana musi być równa energii pobieranej – red.) co godzinę, a w przypadku gazu raz na dobę – uważa prezes TGE.

 

Na giełdzie gazu będą notowane, znane uczestnikom rynku energii tzw. forwardy, a dokładniej kontrakty dostawne. - Każdy z nich będzie przewidywał okres dostawy 1 MWh gazu, w każdej godzinie tygodnia, miesiąca, kwartału lub roku licząc od dnia jego wystawienia. To oznacza, że na każdej sesji będą dostępne cztery rodzaje instrumentów na ten surowiec – informuje Onichimowski. W dalszej kolejności TGE chce wprowadzić kontrakty spotowe, czyli z dostawą na następny dzień, a potem stopniowo coraz bardziej rozbudowane instrumenty, dla których produktem bazowym będzie gaz.

Giełda
WIG20 zaczyna się prosić o korektę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Indeksy w USA pchane nadziejami na rozwiązanie kwestii celnej
Giełda
Nowe rekordy hossy
Giełda
Wtorek na GPW: Pomoc dla Rafako, wyniki XTB, Ryvu z szansami, strata PKP Cargo
Giełda
WIG20 z tegorocznym maksimum
Giełda
Tempo wspinaczki indeksów osłabło, ale WIG z kolejnym rekordem