W resorcie energii toczą się prace nad takim dokumentem, ale według ekspertów potrwają one jeszcze wiele miesięcy. – Na razie Polska nie ma wyznaczonych żadnych konkretnych celów dotyczących tego, jak ma wyglądać produkcja ciepła w przyszłości, z czego chcemy to ciepło produkować i w jakim czasie te cele zrealizować – zauważa Andrzej Rubczyński, dyrektor Forum Energii ds. strategii ciepłownictwa.

Powołuje się przy tym na przykłady Danii i Niemiec, które już dawno przyjęły plany dla tego sektora energetyki, a następnie przez dziesiątki lat je realizowały. Dzięki temu zdołały znacząco zmodernizować swoje systemy zaopatrzenia w ciepło i poprawiły jakość powietrza.

W Polsce od kilku miesięcy realizowany jest program wsparcia „Czyste powietrze", w ramach którego na termomodernizację domów jednorodzinnych popłyną 103 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Zdaniem Rubczyńskiego to jednak tylko kropla w morzu potrzeb, a realne wydatki na ten cel do 2030 r. mogą być nawet czterokrotnie wyższe. – Nie traktujmy tego jednak jako karę, ale jako szansę dla polskiej gospodarki, bo termomodernizacja czy wymiana źródeł ciepła to miejsca pracy – twierdzi Rubczyński.

Oprócz opracowania strategii dla ciepłownictwa, Forum Energii apeluje też o większe wykorzystanie odnawialnych źródeł w tym sektorze i wypracowanie skutecznych mechanizmów finansowania modernizacji branży, m.in. z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

Emisja zanieczyszczeń z domowych kominów jest głównym źródłem smogu w Polsce. Polski Alarm Smogowy (PAS) podsumował w tym roku działania rządu w walce ze smogiem. Zaznaczył, że antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są programy finansowego wsparcia do wymiany kotłów i termomodernizacji budynków, z drugiej zaś istnieje duży problem z egzekwowaniem tego prawa, a realizacja programów idzie zbyt wolno. Według PAS nadal konieczne są daleko idące zmiany, dzięki którym przyjmowane prawo i programy finansowe przełożą się na poprawę jakości powietrza.