Rekordowy rok IKE, IKZE spowolniły

Coraz więcej inwestorów indywidualnych myśli o produktach emerytalnych. Branża maklerska liczy jednak na jeszcze więcej.

Publikacja: 16.02.2023 21:00

Rekordowy rok IKE, IKZE spowolniły

Foto: Adobestock

Pewne rzeczy się nie zmieniają. Na rynku maklerskich kont IKE i IKZE tradycją jest to, że ich największy przyrost widać w drugiej połowie roku. Tak było też w 2022 r. Wydarzenia rynkowe również jednak odcisnęły swoje piętno.

Statystyki nie kłamią

„Parkiet” po raz kolejny postanowił zapytać biura i domy maklerskie o to, ile nowych kont IKE i IKZE zostało u nich otwartych w II półroczu 2022 r., a także w całym poprzednim roku. W naszej ankiecie wzięło udział większość podmiotów, które oferują te rozwiązania. Wnioski są szczególnie optymistyczne, jeśli chodzi o indywidualne konta emerytalne.

Z zebranych przez nas danych wynika bowiem, że w II półroczu brokerzy otworzyli co najmniej 16,2 tys. IKE. W I półroczu 2022 r. było ich z kolei 11,4 tys. W sumie więc w całym poprzednim roku w branży maklerskiej przybyło co najmniej 27,6 tys. IKE. Jest to rekordowy wynik w historii. W 2021 r., który do tej pory był punktem odniesienia, otwarto 26,6 tys. rachunków.

– Konta IKE idealnie wpisują się w naszą filozofię działania. Cały czas staramy się edukować klientów i pokazywać im, że rynek kapitałowy daje bardzo duże możliwości, również w kontekście oszczędzania na emeryturę. W edukacji tej ważną rolę odgrywają nasze punkty obsługi klientów, które jakiś czas temu stały się naszymi centrami kompetencji. To wszystko procentuje – mówi Andrzej Zajko, zastępca dyrektora BM PKO BP i dodaje. – Klienci coraz chętniej sięgają po konta IKE oferowane przez BM PKO BP. Dotyczy to zarówno konta IKE – Obligacje, które służy do inwestowania w obligacje skarbowe, jak i konta Super IKE, gdzie można również inwestować w fundusze ETF, akcje, obligacje korporacyjne i skarbowe. Co roku otwieramy więc coraz więcej kont, także stale zwiększają się zdeponowane na nich aktywa, które sięgnęły już przeszło 3 mld zł – podkreśla Zajko.

Kłody pod nogi

Malkontenci znajdą jednak też i coś dla siebie. Zauważą zapewne, że w przypadku IKE wynik za II półrocze 2022 r., jest jednak słabszy niż w II połowie 2021 r., kiedy to brokerzy otworzyli 17,3 tys. nowych kont. Kolejnym argumentem jest dla nich spowolnienie dynamiki wzrostu, jeśli chodzi o indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego.

Już w I półroczu widać było hamowanie rynku. Przybyło wtedy 4,6 tys. IKZE i był to najsłabszy wynik od I półrocza 2020 r. Oczywiście druga połowa 2022 r. to znów dużo lepszy wynik, ale i tak pozostawia on pewien niedosyt. Z zebranych przez nas danych wynika, że brokerzy otworzyli w tym czasie co najmniej 9,2 tys. IKZE. Dla porównania w II półroczu 2021 r. udało się osiągnąć wynik prawie 16 tys. kont, a w II półroczu 2020 r. było to 11,2 tys.

W efekcie cały 2022 r. w kontekście IKZE nie wygląda też tak okazale jak wcześniejsze lata. W sumie brokerzy otworzyli co najmniej 13,8 tys. tych kont, w 2021 r. było to 21,6 tys., zaś w 2020 r. 15,2 tys. W przypadku kont IKZE w 2022 r. oprócz bessy rynkowej istotny był jeszcze jeden aspekt. Chodzi o obniżenie stawki PIT, która przy pierwszym progu wynosi 12 proc. To siłą rzeczy obniżyło atrakcyjność IKZE, w przypadku których przyszłe wypłaty są obciążone 10-proc. stawką podatkową.

Nowe preferencje

Branża maklerska wciąż jednak stawia na rozwój IKE i IKZE. Wystarczy wspomnieć o tym, że u części pośredników dają one możliwość inwestowania już nie tylko na polskim rynku, ale także i zagranicznych parkietach. Opcja ta cieszy się coraz większą popularnością, a pierwszym wyborem są fundusze ETF.

– Wśród korzystających z rachunków emerytalnych można wyróżnić kilka grup inwestorów. Aktywnych, którzy traktują IKE/IKZE jako podatkowo korzystne uzupełnienie rachunku zwykłego. Ta grupa inwestuje głównie w akcje. Po drugiej stronie są inwestorzy pasywni, którzy starają się kupować systematycznie ETF-y, najczęściej na rynki rozwinięte, rozwijające się i globalne. Ta grupa wzrosła szczególnie w ciągu ostatnich dwóch–trzech lat. Wynika to z jednej strony z tego, że mBank zaoferował dostęp do rynków zagranicznych na rachunkach IKE/IKZE. Z drugiej widać wzrost świadomości korzyści wynikających z inwestowania w ETF-y – mówi Michał Wojciechowski, wicedyrektor w BM mBanku.

Biura maklerskie
Typy spółek DM BOŚ na czerwiec
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Biura maklerskie
Agata Gawin, UKNF: Nie działamy przeciwko brokerom, lecz w interesie ich klientów
Biura maklerskie
Szef BM PKO BP: Skupmy się na tym, by przyciągać spółki na GPW
Biura maklerskie
XTB wyłączyło usługę social. Zdecydowało stanowisko KNF
Biura maklerskie
Analitycy głowią się nad XTB. Jest już drogo?
Biura maklerskie
Rekordowa dywidenda XTB zaakceptowana przez akcjonariuszy