Steen Jakobsen

Saxo Bank: Frank szwajcarski – ryzyko systemowe i unijny kryzys zadłużeniowy

W stosunku do franka szwajcarskiego i usztywnienia kursu EURCHF na poziomie 1,2000 do tej pory byliśmy nastawieni dość optymistycznie, jednak ostatnie wydarzenia wskazują na zwiększające się ryzyko przełamania sztywnego kursu i wzrostu wartości waluty szwajcarskiej

Saxo Bank: O krok bliżej do spotkania kardynałów?

Niedawno sporo czasu poświęciliśmy na dyskusję na temat „unii bankowej”, która zdaje się być preferowaną receptą ekonomistów i polityków na unijny kryzys zadłużeniowy. Doszliśmy do wniosku, że brakuje przesłanek co do tego, dlaczego i w jaki sposób miałoby to stanowić realne rozwiązanie problemu

Nikt nie rozumie kanclerz Merkel

Rynki wyraźnie nie wierzą, że Merkel ostatecznie wytrzyma presję – i w rezultacie udzieli gwarancji na dług innych. Ja z kolei nie liczę na taki scenariusz.

Spotkanie kardynałów UE już niebawem?

Jedną z naszych głównych przesłanek w trakcie obecnego kryzysu zadłużenia w UE było założenie, że problemy zakończą się dopiero po „spotkaniu kardynałów”, tj. po spotkaniu kluczowych graczy UE w momencie, gdy kryzys wejdzie w fazę krytyczną skutkującą dramatyczną restrukturyzacją Europy

Draghi nie miał “królewskiego pokera”...

Draghi próbował strachem przekonać rynek, że wczorajsze spotkanie dramatycznie zmieni sytuację

Saxo Bank: Anatomia ucieczki kapitału

Wydarzenia ostatnich dni pozostawiają coraz mniej złudzeń. Hiszpanie właśnie wzięli przykład z Greków i również zaczynają masowo wycofywać pieniądze z banków.

Mapa kryzysu greckiego – część 1

Co się stanie, gdy Grecja zbankrutuje i opuści strefę euro? To obecnie bodajże najpopularniejsze pytanie w Europie. Niesie ono ze sobą również szereg pytań dodatkowych. Czy ewentualne bankructwo przebiegnie spokojnie? A może wprowadzi powszechny chaos na rynki? Jakie będą jego konsekwencje?

Ateny: Koniec czy drugie rozdanie?

Pisząc niniejszy komentarz, mogę być nieco stronniczy. Siedzę bowiem w Atenach, w Roof Garden Restaurant hotelu Grand Bretagne. Po prawej widzę Akropol, zaś po lewej budynek parlamentu – trzeba przyznać, Ateny to piękne miasto z klasą.

Klif fiskalny, nie-porozumienie

Pod koniec roku jak zwykle mieliśmy do czynienia z manipulacją indeksem S&P 500 i ryzykiem, natomiast amerykańskiemu Kongresowi kompletnie nie udało się uporać z klifem fiskalnym.

Czekając na Godota (albo Draghi’ego)

Dziś posiedzenie EBC, a konsensus przewiduje brak zmian zarówno stopy refinansowania EBC, jak i stopy depozytowej