One-2-One Venture Management, w którym One-2-One ma 55 proc. udziałów, zgłosił wniosek do Krajowego Funduszu Kapitałowego o wsparcie przy uruchamianiu funduszu venture capital. O pomyśle przekształcenia grupy w fundusz tego typu „Parkiet" pisał już kilka tygodni temu.
Poznańska spółka, która do tej pory świadczyła usługi marketingu mobilnego, chce zaangażować w nowy projekt 20 mln zł. Drugie tyle ma wyłożyć KFK (jeśli wniosek giełdowej firmy zostanie zaakceptowany). Wkład One-2-One będzie pochodził od inwestorów zewnętrznych. Firma twierdzi, że już zebrała od nich deklaracje inwestorskie. Nowy fundusz ma inwestować w firmy z sektora e-commerce, technologii i usług mobilnych, mediów cyfrowych oraz biotechnologii, będące na etapie rozwoju i ekspansji. Średni okres inwestycji ma wynosić 5 lat.
KFK cyklicznie udziela wsparcia nowym funduszom, które chcą inwestować w innowacyjne spółki. Do tej pory, przy wsparciu instytucji, uruchomionych zostało przeszło 10 funduszy tego typu. Zaangażowane w nie są m.in. MCI Management, Skyline czy grupa BBI. One-2-One może być trudno pozyskać wsparcie KFK. W obecnej edycji konkursu (była to już piąta edycja, zbieranie wniosków skończyło się 31 stycznia) do instytucji napłynęło aż 25 propozycji inwestycyjnych. KFK ma do wydania 60 mln zł. Przedstawiciele giełdowej spółki liczą jednak, że uda im się zdobyć dofinansowanie. „Złożyliśmy interesujący wniosek. Jesteśmy przekonani, że nasze doświadczenie i nowe projekty start-up'owe zostaną pozytywnie zaopiniowane i doprowadzą do podpisania umowy" – mówi, cytowany w komunikacie. Piotr Majchrzak, prezes One-2-One.
Zdaniem KFK, duża liczba zgłoszonych aplikacji potwierdza duże zapotrzebowanie funduszy VC na kapitał. - W obecnej sytuacji ekonomicznej MSP mogą mieć większe niż kiedykolwiek trudności w pozyskaniu finansowania z banków, co przełoży się na zwiększenie popytu na środki z funduszy VC – twierdzi Piotr Gębala, prezes KFK.
Instytucja ma około tygodnia na ocenę formalną otrzymanych aplikacji. Następnie przeprowadzona zostanie ich analiza merytoryczna. KFK zastrzega, że preferować będzie fundusze skoncentrowane na inwestycjach w projekty innowacyjne, zlokalizowane w województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim oraz takie, które mają szansę osiągnąć znaczący sukces rynkowy.