Sposób na niemieckie wsparcie

Nie jest tajemnicą, że jedną z kwestii, które wymagają w Polsce załatwienia, aby częstotliwości z zakresu 700 MHz mogły zostać udostępnione operatorom komórkowym, jest koordynacja podejścia do tego pasma z Rosją, oraz że rozmowy w tej sprawie są trudne.

Publikacja: 07.08.2018 05:00

Sposób na niemieckie wsparcie

Foto: AdobeStock

 

Niedawno minister cyfryzacji Marek Zagórski „pielgrzymował" w tej sprawie do Brukseli, aby uzyskać wsparcie w tych niełatwych rozmowach. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, Polska chciałaby, aby w rozmowy z Brukselą po polskiej stronie zaangażowały się Niemcy.

Według jednej z osób zbliżonych do ścisłego kierownictwa Ministerstwa Cyfryzacji „Niemcy mają podobny problem z Polską, jak Polska z Rosją". Nasi zachodni sąsiedzi chcieliby, aby multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej działające w Polsce korzystały z nieco innych, ulokowanych niżej w tabeli widma, zakresów częstotliwości i nie zakłócały ich systemów.

– Nie damy Niemcom tego, co chcą, dopóki nie będziemy mieli pewności, że będziemy mogli efektywnie korzystać z naszych częstotliwości – mówi nasz informator.

Rozmowy międzynarodowe i dyplomatyczne uwarunkowania są o tyle ważne dla akcjonariuszy giełdowych telekomów, że mogą bądź przyspieszyć, bądź opóźnić ponowną potencjalnie kosztowną dla firm dystrybucję pasma 700 MHz.

Na razie nie zanosi się na to, aby aukcja tego pasma miała nastąpić szybko. Resort cyfryzacji przygotowuje na IV kwartał br. rozporządzenie o wykorzystaniu nowej technologii telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T2/HEVC). Technologia jest potrzebna, aby uwolnić pasmo 700 MHz, ale uzyskaliśmy zapewnienie, że nie oznacza to nowych terminów jego aukcji.

W kończących się konsultacjach planu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wobec częstotliwości dla sieci 5G urząd proponuje, aby zwolnienie pasma 700 MHz przez telewizję odbyło się do 30 czerwca 2020 r.

Niektórzy analitycy uważają, że wcześniej ponownie „rozdane" zostanie pasmo 3,6–3,8 GHz, które mają obecnie Netia, T-Mobile Polska i P4 (Play Communications). ziu

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją