Decyzja w sprawie Enei już dzisiaj?

Skarb Państwa postawił kolejny warunek inwestorom zabiegającym o Eneę: pieniądze muszą wpłynąć w tym roku

Publikacja: 27.10.2010 01:20

Decyzja w sprawie Enei już dzisiaj?

Foto: GG Parkiet

Skarb Państwa może wybrać inwestora dla Enei już dziś – uważa osoba zbliżona do transakcji. Decyzja musiałaby zapaść błyskawicznie, bo również dzisiaj (o godz. 14) upływa termin, w którym GDF Suez i Kulczyk Investments muszą złożyć w MSP ostateczne oferty zakupu 51 proc. akcji poznańskiej spółki.

Według naszych nieoficjalnych ustaleń obie strony zaoferowały zbliżoną cenę, po 25 zł za papier Enei. Wartość transakcji ze Skarbem Państwa przekroczy więc 5,6 mld zł.

[srodtytul]Szybkość ma znaczenie[/srodtytul]

Dla MSP najważniejsza jest cena, ale – jak pisaliśmy wczoraj – pod uwagę brane są również zobowiązania dotyczące np. kontynuowania inwestycji przez Eneę. Według informatorów „Parkietu” to nie wszystko. – GDF Suez i Kulczyk Investments zostały zobowiązane podczas negocjacji do opracowania planu transakcji, tak aby została ona bez ryzyka dopięta przed końcem roku – ujawnia nasz informator.

[srodtytul]Oczekiwane wezwanie[/srodtytul]

– Jedynym rozwiązaniem, które zagwarantuje Skarbowi Państwa zbycie całego pakietu udziałów w Enei, jest ogłoszenie przez wybranego inwestora wezwania na 100 proc. jej akcji – mówi Dariusz Harbaty, radca prawny z kancelarii Linklaters. Zaznacza, że inwestor dla Enei będzie musiał spełnić także inny warunek – uzyskać zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub nawet Komisji Europejskiej. Czas rozpatrywania tego rodzaju wniosków przez UOKiK wynosi średnio 53 dni. Komisja Europejska w przypadkach niebudzących większych kontrowersji również działa szybko.

– Praktyka w przypadku transakcji, których elementem jest uzyskanie tego rodzaju zezwoleń, wygląda tak, że wzywający jednocześnie ogłasza warunkowe wezwanie i składa wniosek do odpowiedniego organu (UOKiK lub KE – red.). Nabycie akcji w ramach wezwania następuje po ziszczeniu się warunku, czyli po uzyskaniu zgody – wyjaśnia Harbaty.

Zapisy na sprzedaż akcji w wezwaniu mogą być przyjmowane przez maksymalnie 70 dni. Jeśli decyzja urzędu antymonopolowego w tym czasie nie zapadnie, termin przyjmowania zapisów może zostać wydłużony – w sumie do 120 dni.

[srodtytul]Enea bardzo ważna[/srodtytul]

Obaj konkurujący inwestorzy liczą na przejęcie Enei. – Nasza długofalowa strategia zakłada budowę pierwszej polskiej prywatnej grupy energetycznej o europejskim zasięgu. Polska na to zasługuje – mówi Jan Kulczyk, właściciel Kulczyk Investments. – Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem, a przejęcie Enei jest jednym z kluczowych projektów, w które GDF Suez angażuje się w tym roku – twierdzi prezes GDF Suez Gérard Mestrallet.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu