Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 04.12.2017 10:51

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Fotolia

ZŁOTO

Notowania złota pod presją podaży.

Mimo piątkowej zwyżki, cały miniony tydzień zakończył się na rynku złota na wyraźnym minusie. Cena tego kruszcu, która jeszcze tydzień temu próbowała przebić psychologiczną barierę na poziomie 1300 USD za uncję, ostatecznie nie zdołała wybić się ponad ten poziom, a zamiast tego zawróciła w dół.

Ogólnie, przez ostatni miesiąc notowania złota poruszały się w kanale delikatnie wzrostowym, odbijając z okolic 1265 USD za uncję właśnie do poziomu 1300 USD za uncję. Dzisiaj rano cena kruszcu oscyluje w okolicach 1275-1277 USD za uncję, co oznacza, że przekroczyła w dół dolne ograniczenie wspomnianego kanału wzrostowego, otwierając sobie tym samym drogę do spadku co najmniej do rejonu 1265-1266 USD za uncję.

Na początku bieżącego tygodnia spadkom cen złota sprzyja umocnienie amerykańskiego dolara, wywołane zatwierdzeniem przez amerykański Senat ustawy podatkowej, co jest krokiem w kierunku wprowadzenia w życie tego forsowanego przez Donalda Trumpa prawa. Obecnie inwestorzy na rynku amerykańskiego dolara – jak również na rynku złota – będą przypatrywać się w coraz większym stopniu spekulacjom dotyczącym grudniowej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych, która ma zapaść w środę 13 grudnia. Już od dłuższego czasu oczekiwana jest podwyżka stóp właśnie w grudniu (jako trzecia w tym roku), więc taki scenariusz jest uwzględniony w cenach.

Notowania złota – dane dzienne

KUKURYDZA

Kukurydza najdroższa od trzech miesięcy.

Ostatnie dni na rynku kukurydzy cechują się wyraźną przewagą kupujących. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych zbliżają się już do poziomu 3,60 USD za buszel – oznacza to, że dzisiaj rano wspięły się one na najwyższe poziomy od pierwszej połowy września, a więc od trzech miesięcy.

Główną przyczyną zwyżek cen kukurydzy są obawy o zmniejszenie jej produkcji w Argentynie – kraju należącym do czołówki producentów kukurydzy na świecie – ze względu na trwające tam susze. Co więcej, według firmy analitycznej Safras & Mercado, w sąsiedniej Brazylii zbiory kukurydzy w sezonie 2017/2018 najprawdopodobniej będą o 17% niższe w ujęciu rdr, za co ma odpowiadać zmniejszenie areału zasiewów kukurydzy, wywołane niskimi cenami tego zboża.

Sytuacja w Ameryce Południowej może wywołać pewną presję popytową na notowania kukurydzy, zwłaszcza że są one także podatne na efekt tzw. short covering, czyli zamykania licznych krótkich pozycji przez inwestorów instytucjonalnych. Niemniej, w przyszłym roku produkcja kukurydzy w USA ma pozostać bardzo duża, co ogranicza potencjał wzrostowy cen tego zboża.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu