Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 06.12.2017 10:41

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

MIEDŹ

Gwałtowny spadek notowań miedzi.

Wczorajsza sesja na rynku miedzi była wyjątkowo słaba. Notowania tego surowca praktycznie przez cały dzień znajdowały się pod presją podaży, co ostatecznie przełożyło się na imponujący, ponad 4-procentowy zjazd notowań miedzi. W rezultacie, cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych zeszła poniżej progu 3 USD za funt, czyli do najniższego poziomu od dwóch miesięcy.

Stronie podażowej na rynku miedzi sprzyjało kilka czynników. Jednym z nich była siła amerykańskiego dolara, która wywierała presję spadkową na ceny wielu metali. Ponadto, uwagę inwestorów przyciągnął znaczący wzrost zapasów miedzi monitorowanych przez LME: wzrosły one o 10650 ton do poziomu 192550 ton.

Dane makro z Chin ostatnio były niezłe, wczoraj opublikowano lepszy od oczekiwań odczyt indeksu PMI dla usług za listopad. W szerszym kontekście, inwestorzy jednak mają obawy o spowolnienie w chińskim sektorze budowlanym w przyszłym roku, co sugerowały niektóre fundamentalne raporty (m.in. BMI Research). Tymczasem w najbliższej perspektywie czynnikiem wpływającym na ceny miedzi mogą być piątkowe informacje dotyczące handlu zagranicznego Chin, wśród których pojawią się także dane dotyczące listopadowego importu miedzi do Państwa Środka.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

PLATYNA

Notowania platyny pod wyraźną presją podaży.

Miniony tydzień na rynkach metali szlachetnych zakończył się na minusie. Nastroje inwestorów nie zmieniły się istotnie także w pierwszej połowie bieżącego tygodnia: wczoraj na rynkach złota, srebra, platyny oraz palladu dominował kolor czerwony.

W przypadku platyny, ostatnie kilka dni upłynęły pod znakiem dynamicznych przecen. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych obecnie zeszły już do okolic 910 USD za uncję. Rynek platyny już przez wiele miesięcy pokazuje dużą słabość w porównaniu do rynku złota. Co więcej, notowania tego kruszcu już od października są niższe niż notowania palladu, który przez wiele lat znacząco ustępował ceną platynie. Ma to związek z sytuacją fundamentalną na rynkach metali szlachetnych: o ile na rynku palladu od dekady panuje deficyt, a popyt na ten metal rośnie, to zapotrzebowanie na platynę spadło ze względu na mniejszą popularność samochodów z silnikami typu diesel, w których kruszec ten był masowo wykorzystywany w produkcji katalizatorów.

Notowania platyny – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu