Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 09.08.2018 11:33

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Dynamiczna przecena ropy naftowej na skutek zaostrzenia wojny handlowej USA i Chin.

Mimo że notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżek, strona popytowa nie była na tyle silna, aby je utrzymać. Wczoraj ten surowiec został przeceniony o ponad 3%. W przypadku europejskiej ropy Brent, cena zbliżyła się do poziomu 72,20 USD za baryłkę, natomiast w przypadku amerykańskiej ropy WTI w dół przebity został poziom 67 USD za baryłkę. Pesymizm inwestorów widoczny jest także dzisiaj rano, ponieważ ceny ropy naftowej wciąż znajdują się pod presją podaży.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Czynnikiem, który wczoraj negatywnie wpłynął na ceny ropy naftowej, były rozczarowujące dane dotyczące zapasów tego surowca w USA. W cotygodniowym raporcie Departamentu Energii podano, że w minionym tygodniu zapasy ropy w tym kraju spadły o 1,35 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o ponad 3 mln baryłek (a wtorkowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw podał spadek o 6 mln baryłek, dodatkowo podkręcając oczekiwania). Ponadto, w raporcie pojawiły się informacje o ubiegłotygodniowym wzroście zapasów benzyny i destylatów, podczas gdy spodziewano się spadków.

Niemniej, kluczową kwestią, która przyczyniła się wczoraj do gwałtownej obniżki cen ropy naftowej, było zaostrzenie relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Państwo Środka ogłosiło narzucenie wysokich, 25-procentowych ceł na kolejną partię produktów importowanych z USA, co było reakcją na wcześniejszy analogiczny ruch ze strony Amerykanów. Tym samym, konflikt handlowy staje się coraz bardziej dotkliwy dla obu stron, co budzi obawy o pogorszenie sytuacji w tych dwóch kluczowych globalnych gospodarkach, a tym samym, o spadek popytu na ropę naftową.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Cena cukru wciąż pod dużą presją podaży.

Spośród ostatnich 10 tygodni, jedynie trzy tygodnie na rynku cukru zakończyły się wzrostami cen tego surowca, a nawet wtedy wzrosty te były niewielkie. Presja strony podażowej na wykresie tego surowca jest widoczna już od wielu miesięcy i możliwe, że bieżący tydzień będzie już kolejnym zakończonym na minusie.

Notowania cukru uginają się pod presją globalnej nadpodaży tego surowca. W ostatnich dniach spadł wyczekiwany deszcz na terenach uprawy trzciny cukrowej w Brazylii (kraju będącym największym producentem cukru na świecie), co zmniejszyło wcześniejsze obawy o mniejszą produkcję ze względu na susze. Ponadto, Egipt zadecydował o zniesieniu cła eksportowego na cukier, co może doprowadzić do większej podaży surowca z tego kraju.

Z kolei z technicznego punktu widzenia ważną barierą jest obecnie poziom 11 centów za funt dla cen cukru w Stanach Zjednoczonych. Na początku bieżącego tygodnia stronie popytowej nie udało się przebić tej bariery w górę, co poskutkowało dodatkową presją na zniżkę cen.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu