Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 30.10.2018 11:26

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

IEA: Wysokie ceny ropy naftowej problemem dla globalnej gospodarki.

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się na minusie, głównie za sprawą wtorkowej dynamicznej przeceny. Późniejsze odreagowanie wzrostowe trochę złagodziło jej efekt, jednak zwyżka okazała się niewielka w porównaniu do wcześniejszej zniżki, co pokazuje, że strona podażowa wciąż ma wiele do powiedzenia na rynku tego surowca. Zresztą, początek bieżącego tygodnia przyniósł powrót do spadków cen ropy. W rezultacie, notowania amerykańskiej ropy WTI zeszły poniżej 67 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent porusza się w okolicach 77 USD za baryłkę.

Wczoraj swój komentarz dotyczący cen ropy naftowej przedstawił Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA). Powiedział on, że wysokie ceny ropy naftowej są niekorzystne dla konsumentów i, w konsekwencji, mogą odbić się negatywnie również na producentach surowca. Według F.Birola, wysokie ceny ropy uderzają najmocniej w rozwijające się gospodarki Azji, takie jak Indie czy Indonezja, gdzie negatywnie wpływają one na wzrost gospodarczy.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Szef IEA ocenił, że wzrost popytu na ropę naftową może wyhamować z dwóch przyczyn. Jedną z nich są wysokie ceny ropy naftowej, a drugą wyhamowanie wzrostu gospodarczego na świecie. Niemniej, Birol i tak jest zdania, że popyt na ropę w globalnym ujęciu będzie rósł, po prostu dynamika jego wzrostu będzie mniejsza. Dla cen ropy naftowej może to oznaczać ograniczenie potencjału wzrostowego. O ile jeszcze kilka tygodni temu pojawiały się spekulacje, że cena ropy może dotrzeć do 90 USD, a nawet 100 USD za baryłkę, to obecnie dominuje przekaz, że już notowania przekraczające 80 USD za baryłkę były na wyrost.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

KAKAO

Zapowiedzi obfitości kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Październik na rynku kakao przyniósł spokojne, systematyczne wzrosty cen tego surowca. Notowania kakao w Stanach Zjednoczonych na początku bieżącego miesiąca odbiły się w górę od bariery 2000 USD za tonę i dotarły w ostatnich dniach do poziomów przekraczających 2200 USD za tonę.

Wczoraj notowania kakao zakończyły sesję na minusie, co wynika z polepszającej się sytuacji dotyczącej produkcji kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, czyli kraju będącym największym producentem tego surowca na świecie. Według doniesień od tamtejszych farmerów, obfite deszcze najprawdopodobniej przyczynią się do wyższych plonów w przyszłym roku.

Niemniej, nadprogramowo duże – jak na ten okres w roku – deszcze na Wybrzeżu Kości Słoniowej są także pod pewnymi względami problemem. Już teraz niektóre z drzewek kakaowych zaatakowały specyficzne grzyby – i o ile na razie ich wpływ na produkcję jest ograniczony, to jeśli deszcze będą się utrzymywać, to problem może stać się poważny i przyczynić do zmniejszenia plonów.

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu