Rok 2011 dla polskiej gospodarki okazał się lepszy od oczekiwań. Był też pozytywny dla Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej. W lutym Bank debiutował na rynku Catalyst Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie pozyskując 10 milionów złotych do funduszy uzupełniających. W połowie roku rozpoczął działalność oddział w Warszawie. Trwa budowa siedziby dla jednego z istniejących oddziałów. W drugiej połowie roku dokonaliśmy wielu inwestycji w informatykę, w tym nowe bazy danych, które pozwolą na lepsze analizy ryzyka oraz bardziej aktywne podejście do sprzedaży. Uruchomiliśmy ofertę leasingu we współpracy z BPS Leasing, sprzedajemy Klientom terminale płatnicze razem z IT Card. Przyzwoite, choć jeszcze nie satysfakcjonujące, wpływy przynosi sprzedaż ubezpieczeń Concordii.
Bank uplasował się na dziewiątym miejscu w Grupie BPS pod względem wielkości aktywów, które osiągnęły 576 milionów złotych. Na szóstym, jeśli chodzi o fundusze własne oraz na drugiej pozycji pod względem wyniku finansowego netto. Zysk brutto przekroczył 12 milionów i dał nam trzecie miejsce w Zrzeszeniu. Relacja wyniku do aktywów i kapitału dały jedne z najwyższych w gronie dużych banków wska¼niki ROA i ROE. Poprawiliśmy wska¼nik C/I, który z 48% na koniec 2010 roku spadł do 44,68% na koniec 2011 roku. Ten wynik stawia Bank w ścisłej czołówce Grupy BPS, ale też w czołówce sektora spółdzielczego i bankowego w ogóle. Udało się tego dokonać mimo poważnych inwestycji i realnego przyrostu wynagrodzeń pracowników. Co więcej, w warunkach wysokiego współczynnika wypłacalności, który na koniec roku wyniósł 14,59% oraz wynoszącego 116% wska¼nika pokrycia kredytów depozytami.
Wyniki to efekt aktywnej polityki handlowej i konsekwencji w kształtowaniu marż na poszczególnych portfelach. Bank skutecznie umacniał markę i budował zaufanie. Na przestrzeni roku założono u nas 1076 rachunków bieżących. Funkcjonuje 3790 kart płatniczych (w tym zbliżeniowych) oraz blisko 3700 kont internetowych, które generują prawie 50% przelewów wychodzących.
Plan na rok 2012 jest ostrożny. Rzutuje na to zakładane wyhamowanie tempa wzrostu gospodarki, wyższy koszt pozyskania pieniądza związany z problemami zachodnich banków i niepełnym finansowaniem akcji kredytowej w Polsce krajowymi oszczędnościami. Dynamikę osłabią ostrzejsze regulacje KNF w zakresie kredytowania gospodarstw domowych.
Biorąc pod uwagę przygotowanie kadry i zarządu jesteśmy jednak spokojni o rezultat naszej pracy w bieżącym roku!

Zarząd Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2012-02-01 11:40:59Zbigniew KrutczenkoPrezes Zarządu
2012-02-01 11:40:59Bartosz KublikWiceprezes Zarządu