Zyskał 1,2 proc. sWIG80 poszedł w górę o 0,4 proc., podczas gdy mWI40 spadł o 0,2 proc. Obroty na warszawskich parkietach wzrosły o 214 mln do 1,086 mld zł. Jeszcze mocniej byki zaatakowały w Paryżu (+2,1 proc.) i Frankfurcie (+1,7 proc.). Tymczasem w Nowym Jorku spadki S&P 500 i Nasdaq Composite po 0,6 proc. Analitycy winią za nie Bank Japonii (wcześniejsze przecieki). BoJ poluzował politykę kontroli krzywej dochodowości (YCC) w celu ograniczenia kosztów finansowania zewnętrznego i stymulowania gospodarki. Teraz poziom bezwarunkowej obrony rentowności japońskich obligacji 10-letnich zostanie podniesiony z 0,50% do 1%. Dzisiaj Nikkei 225 zniżkował o 0,4 proc.
Za nami kolejna dobra sesja na warszawskim parkiecie
Arkadiusz Banaś, BM Alior Banku
Zgodnie z oczekiwaniami rynku Europejski Bank Centralny podniósł wczoraj stopy procentowe w strefie euro o kolejne 25 punktów bazowych (stopa depozytowa wzrosła do 3,75%). Przewodnicząca EBC Christine Lagarde zwróciła uwagę na pogarszające się perspektywy gospodarcze dla krajów strefy euro i zapewniła, że dalsze decyzje Rady Prezesów EBC będą zależne od spływających danych makroekonomicznych. Oficjalnie cykl podwyżek stóp procentowych nie został zakończony, ale retoryka przewodniczącej Lagarde wyraźnie złagodniała, zatem kolejne, wrześniowe posiedzenie może przynieść pauzę w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.
Inwestorzy amerykańscy zwrócili natomiast uwagę na wstępny odczyt wzrostu PKB w II kwartale w Stanach Zjednoczonych. Dane wyraźnie przebiły rynkowe oczekiwania – największa gospodarka świata powiększyła się o kolejne 2,4% wobec oczekiwań na poziomie 1,7%. Dobre dane zwiększyły szanse na „miękkie lądowanie” amerykańskiej gospodarki.
Parkiety Europy Zachodniej wyceniały wczoraj środową decyzję Rezerwy Federalnej oraz publikowane na przestrzeni dnia dane makroekonomiczne, a panujący na nich pozytywny nastrój przeniósł się także na nasz krajowy rynek. Dobrze radził sobie segment dużych spółek przy wyraźnie słabszym zachowaniu tych o średniej kapitalizacji. Sektorowo obserwowaliśmy wzrosty sektora bankowego i gier, a słabo wypadła branża budowlana. W gronie blue chips na wyróżnienie zasługują Allegro i CD Projekt, które zyskały wczoraj po przeszło 4%.