W oczekiwaniu na Fed wyraźna przewaga sprzedających

Podczas środowej sesji spadały wszystkie kluczowe indeksy. Inwestorzy chętnie pozbywali się m.in. akcji spółek surowcowych.

Publikacja: 26.07.2023 21:00

W oczekiwaniu na Fed wyraźna przewaga sprzedających

Foto: fot. mat. prasowe

Ostatecznie indeks szerokiego rynku spadł o 0,8 proc. Mocno przyczynił się do tego spadek o 0,8 proc. WIG20. Kiepsko radziły sobie też spółki drugiej i trzeciej linii. Indeksy mWIG40 i sWIG80 osunęły się odpowiednio o 1,1 proc. i 0,4 proc. Wartość obrotów spadła do 675 mln zł.

Wśród największych spółek skromne wzrosty nieprzekraczające 2 proc. odnotowały walory m.in. mBanku, Orange i CD Projektu. Co ciekawe, ostatnia z wymienionych spółek podała, że zamierza zwolnić około 9 proc. załogi. Ponad 2 proc. straciły walory LPP, spadały też notowania KGHM, JSW oraz PZU.

Spośród średnich firm dobrze wyglądały papiery Grenevii oraz Kernela, które rosły odpowiednio o 5,2 proc. i 3,5 proc. Rosły również notowania węglowego Bumechu. Na przeciwnym biegunie były zaś akcje CI Games oraz Budimexu. Druga z wymienionych spółek podała szacunkowe rezultaty po I półroczu, które pokazały znaczący, ponad 30-proc. skok w górę zysku netto.

W indeksie maluchów najlepiej wypadły zyskujące 5 proc. akcje DataWalk. Ponad 3,4 proc. zyskały też walory Rainbow Tours. W przypadku notowań operatora turystycznego inwestorzy zareagowali w ten sposób na szacunki dotyczące I półrocza, które okazały się być lepsze niż w ubiegłym roku oraz w 2019 r. Spadki dotknęły zaś akcji Sunexu oraz Molecure.

Wśród branżowych indeksów niemal wszystkie świeciły na czerwono. Najmocniej traciły WIG-odzież, WIG-budownictwo oraz WIG-górnictwo. Jedynie WIG-spożywczy zakończył dzień na plusie, głównie dzięki dobrej dyspozycji Kernela.

Na europejskich parkietach również przewagę mieli sprzedający. Po południu francuski CAC 40 spadał o 1,6 proc., a niemiecki DAX tracił 0,7 proc. Na starcie sesji na czerwono świeciły też kluczowe indeksy w Stanach Zjednoczonych, a najmocniej spadał technologiczny Nasdaq.

Giełda
Korekta dotarła na Wall Street
Giełda
Remisowe zakończenie tygodnia
Giełda
Korekta może się dopiero rozwijać
Giełda
Popyt wciąż bardzo nieśmiały
Giełda
Nietypowo mocny luty
Giełda
Rozczarowanie Walmartem ciąży na rynkowym sentymencie