W oczekiwaniu na Fed wyraźna przewaga sprzedających

Podczas środowej sesji spadały wszystkie kluczowe indeksy. Inwestorzy chętnie pozbywali się m.in. akcji spółek surowcowych.

Publikacja: 26.07.2023 21:00

W oczekiwaniu na Fed wyraźna przewaga sprzedających

Foto: fot. mat. prasowe

Ostatecznie indeks szerokiego rynku spadł o 0,8 proc. Mocno przyczynił się do tego spadek o 0,8 proc. WIG20. Kiepsko radziły sobie też spółki drugiej i trzeciej linii. Indeksy mWIG40 i sWIG80 osunęły się odpowiednio o 1,1 proc. i 0,4 proc. Wartość obrotów spadła do 675 mln zł.

Wśród największych spółek skromne wzrosty nieprzekraczające 2 proc. odnotowały walory m.in. mBanku, Orange i CD Projektu. Co ciekawe, ostatnia z wymienionych spółek podała, że zamierza zwolnić około 9 proc. załogi. Ponad 2 proc. straciły walory LPP, spadały też notowania KGHM, JSW oraz PZU.

Spośród średnich firm dobrze wyglądały papiery Grenevii oraz Kernela, które rosły odpowiednio o 5,2 proc. i 3,5 proc. Rosły również notowania węglowego Bumechu. Na przeciwnym biegunie były zaś akcje CI Games oraz Budimexu. Druga z wymienionych spółek podała szacunkowe rezultaty po I półroczu, które pokazały znaczący, ponad 30-proc. skok w górę zysku netto.

W indeksie maluchów najlepiej wypadły zyskujące 5 proc. akcje DataWalk. Ponad 3,4 proc. zyskały też walory Rainbow Tours. W przypadku notowań operatora turystycznego inwestorzy zareagowali w ten sposób na szacunki dotyczące I półrocza, które okazały się być lepsze niż w ubiegłym roku oraz w 2019 r. Spadki dotknęły zaś akcji Sunexu oraz Molecure.

Wśród branżowych indeksów niemal wszystkie świeciły na czerwono. Najmocniej traciły WIG-odzież, WIG-budownictwo oraz WIG-górnictwo. Jedynie WIG-spożywczy zakończył dzień na plusie, głównie dzięki dobrej dyspozycji Kernela.

Na europejskich parkietach również przewagę mieli sprzedający. Po południu francuski CAC 40 spadał o 1,6 proc., a niemiecki DAX tracił 0,7 proc. Na starcie sesji na czerwono świeciły też kluczowe indeksy w Stanach Zjednoczonych, a najmocniej spadał technologiczny Nasdaq.

Giełda
Popyt cały czas czyha na zakupy po niższych cenach
Giełda
Banki podkopują WIG20
Giełda
Szczyt nastrojów za nami?
Giełda
Koniec zwyżek inflacji w USA?
Giełda
Indeksy na nowych szczytach hossy mimo przeceny banków
Giełda
Nowe rekordy w Warszawie