W Warszawie bez większych zmian

Podczas piątkowej sesji na zagranicznych parkietach to byki miały przewagę. Na tym tle główne indeksy GPW wypadły blado.

Publikacja: 02.07.2023 21:00

Gabriel Uryniuk, Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”

Gabriel Uryniuk, Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”

Foto: fot. mat. prasowe

Indeks szerokiego rynku zakończył dzień, rosnąc o 0,06 proc., natomiast WIG20 osunął się o 0,08 proc. W tym czasie mWIG40 wzrósł o 0,1 proc., a sWIG80 o 0,8 proc. Wartość obrotów sięgnęła 960 mln zł.

Spośród największych firm liderem wzrostów było Asseco Poland, którego walory zdrożały o 2,3 proc. Z dobrej strony pokazały się też Alior Bank oraz Grupa Kęty. Na przeciwnym biegunie były akcje spółek państwowych. Papiery PKN Orlenu staniały o 2,5 proc., a Jastrzębskiej Spółki Węglowej o 1,8 proc. Kiepsko radziły sobie też notowania PGE.

Indeks średnich firm w górę starał się ciągnąć Ciech. Walory chemicznej grupy zdrożały o 4,9 proc. Inwestorzy chętnie nabywali też papiery Mo-Bruku i ING. Z kolei o około 3,7 proc. osunęły się walory Kernela.

Wśród maluchów dużą popularnością kupujących cieszyły się akcje DataWalk, które wzrosły o 6,2 proc. Drożały też walory Atalu i Onde. Dobrze radziły sobie także notowania Lubawy. Oferta producenta materiałów m.in. dla wojska w przetargu dotyczącym dostawy namiotów została uznana za najkorzystniejszą. Wartość oferty opiewa na 20,6 mln zł. Traciły z kolei akcje m.in. Vigo Photonics i Torpolu.

Spośród branżowych indeksów najlepiej radziły sobie WIG-informatyka i WIG-górnictwo. Z kolei WIG-banki wzrósł o 0,5 proc. Zniżka sięgająca 2,4 proc. dotknęła za to WIG-paliw.

Na zagranicznych parkietach byki spisywały się znacznie lepiej niż w Warszawie. Po południu niemiecki DAX oraz francuski CAC 40 rosły po około 1,4 proc. Wzrost przekraczający 1 proc. dotyczył także amerykańskich indeksów S&P 500 oraz Nasdaq.

W zakończonym w piątek pierwszym półroczu to kupujący mieli więcej do powiedzenia na GPW. WIG20 wzrósł o 15 proc. Jeszcze mocniej zyskał indeks szerokiego rynku, który podskoczył o 17,1 proc. Średnie spółki wzrosły o 16,8 proc., ale najlepiej poradziły sobie maluchy, a sWIG80 skoczył w górę o 24 proc. Co ciekawe, mimo potencjalnych problemów związanych z kredytami frankowymi indeks WIG-banki zyskał 27,3 proc. Widać też, że inwestorzy wierzą w obudzenie rynku mieszkaniowego po wejściu w życie ustawy o wspieranych przez państwo kredytach hipotecznych. WIG-nieruchomości w sześć miesięcy wzrósł o 31,9 proc.

Na zagranicznych parkietach również dominował kolor zielony. Prym wiodły przede wszystkim firmy technologiczne, które w obliczu eksplozji popularności AI zaczęły opracowywać kolejne narzędzia w oparciu o tę technologię. To wszystko zaowocowało wzrostem Nasdaq 100 o około 40 proc.

Giełda
Nowe rekordy hossy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Wtorek na GPW: Pomoc dla Rafako, wyniki XTB, Ryvu z szansami, strata PKP Cargo
Giełda
WIG20 z tegorocznym maksimum
Giełda
Tempo wspinaczki indeksów osłabło, ale WIG z kolejnym rekordem
Giełda
Erste rozważa zakup 49% Santander Polska, mocne wyniki PlayWay i Ryvu
Giełda
Rynki w zawieszeniu