Rynki wciąż czekają też na ostateczne wyniki wyborów połówkowych w USA. Uwagę analityków przyciąga ponadto rynek kryptowalut i ogromne problemy jednej z największych giełd cyfrowych aktywów.
Amerykańska inflacja i bankructwo FTX
Kamil Cisowski, DI Xelion
Środowa sesja ponownie potwierdzała dużą determinację byków do kontynuacji ruchu w górę, mimo ryzyk związanych z dzisiejszą publikacją inflacji podczas sesji europejskiej utrzymywały się dość pozytywne nastroje, w czym wydatnie pomagał fakt, że ostatnie dni przyniosły odwrót rentowności amerykańskiego długu skarbowego ze szczytów. Główne indeksy na kontynencie zamykały się co prawda w większości na minusach, ale w przypadku FTSE100, DAX i CAC40 były one minimalne, osiągając skalę 0,1-0,2%. FTSE MiB i IBEX wykonały wręcz zwrot z poziomów ujemnych, by zyskać odpowiednio 0,36% oraz 0,52%. Kurs EURUSD nie zdołał jednak wybić poziomu 1,01, w dalszej części dnia broniąc jednak wsparcia na poziomie parytetu i w dzisiejszych godzinach porannych ponownie rosnąc. Zdecydowanie gorzej radził sobie funt, GBPUSD spadł z okolic 1,1550 rano do 1,1350 pod koniec dnia, obecnie znajdując się około 60 pipsów wyżej.
WIG20 spadł o 0,04%, sWIG80 o 0,28%, a mWIG40 wzrósł o 0,08%. Sesja przebiegała w sposób bardzo spokojny, ale bardzo wyróżniały się podczas niej niektóre banki – mBank wzrósł o 8,18%, a Millenium o 5,54%. Decyzja RPP została podana bardzo późno, już po zamknięciu GPW. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a wbrew konsensusowi, Rada podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Pierwsza reakcja rynku walutowego jest niezwykle spokojna, kurs EURPLN wzrósł zaledwie do okolic 4,72 i to przy osłabiającym się w tym samym czasie względem dolara euro. Rentowności polskich obligacji skarbowych kontynuowały wczoraj spadki.
S&P500 spadło wczoraj o 2,08%, a NASDAQ o 2,48% po spokojnym otwarciu, ale późniejszym systematycznym ruchu w dół. Wydaje się, że główną przyczyną rosnącej ostrożności stały się doniesienia o wycofaniu się Binance z przejęcia FTX, jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie, która w obecnej sytuacji jest zapewne bankrutem. Trudno oczekiwać, by znaleźli się chętni, by zasilić FTX środkami rzędu 8-10 mld USD, których zapewne brakuje jej, by pozostać wypłacalną. Cała sytuacja ma konsekwencje przede wszystkim dla segmentu spółek ultrawzrostowych. ETF ARK Innovation spadł wczoraj o kolejne 6,54%, wyznaczając nowy dołek. Pomimo strat na poziomie 66% od początku roku do tej pory inwestorzy w tego typu rozwiązaniach pozostawali szokująco odporni na spadki, wręcz powiększając swoją ekspozycję. Ostatnie tygodnie, gdy po raz pierwszy jednak spółki z najbardziej ryzykownych subsektorów technologii taniały pomimo ruchu S&P500 w górę grożą jednak, że obecnie, przy realizacji scenariusza pesymistycznego dla całego rynku, zobaczymy panikę i masowe wypłaty.