WIG20: Bez zawirowań w końcówce

Trzeci piątek miesiąca kończącego kwartał - znany wśród inwestorów jako dzień ”Trzech Wiedźm” – wywołuje oczekiwania zwiększonej zmienności

Aktualizacja: 25.02.2017 16:03 Publikacja: 17.06.2011 19:04

WIG20: Bez zawirowań w końcówce

Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski Szymon Laszewski

Spowodowane jest to wygasaniem instrumentów pochodnych i dążenia graczy do korzystnego dla siebie rozliczenia związanych z nimi transakcji. Jednak wczoraj na GPW indeksy pozostały w konsolidacji i, mimo wzrostu na fixingu, nie doszło do zaskakującego zamknięcia.

Notowania na warszawskiej giełdzie rozpoczęły się w okolicy zakończenia czwartkowej sesji. Całodzienna wspinaczka indeksu WIG20 do maksimum sesyjnego na poziomie 2882,25 pkt. została częściowo przekreślona w ostatniej godzinie handlu. Ostatecznie indeks zakończył tydzień na poziomie 2880,13 pkt. czyli zyskał 0,57 proc. Wskaźnik dla szerokiego rynku wzrósł na zamknięciu o 0,46 proc., a mWIG40 o 0,41 proc. Natomiast małe spółki radziły sobie nico słabiej zyskując na zamknięciu 0,02 proc.

Nie doszło do zmniejszenia różnicy między bieżącymi notowaniami indeksu WIG20, a kolejną (wrześniową) serią kontraktów terminowych. Na zamknięciu indeks znajdował się 46 pkt. powyżej kursu terminowego. Tak dużą różnicę można częściowo wytłumaczyć dyskontowaniem przez rynek nadchodzącego sezonu wypłat dywidendy, który powinien obniżyć wartość WIG20, który jest indeksem cenowym.

Wśród największych spółek najmocniej podrożały akcje PBG (wzrost o 3,55 proc.) oraz Lotosu (wzrost o 1,95 proc.). Jedynie akcje Banku Handlowego, Getinu i KGHM zakończyły dzień pod kreską, taniejąc odpowiednio po 0,39 proc., 0,61 proc. i 0,64 proc.

W miarę upływu czasu inwestorzy wykazywali coraz większą aktywność. Ostatecznie obroty na całym rynku wyniosły 1,85 mld złotych, z czego 1,65 mld złotych przypadło na dwadzieścia największych spółek. Najchętniej wymienianymi przez inwestorów papierami były udziały KGHM i PKO, na których obroty sięgnęły odpowiednio 378 mln złotych i 244 mln złotych.

Na rynkach europejskich sesja przebiegała podobnie do notowań na GPW. Na zamknięciu giełda w Paryżu zyskała 0,83 proc., we Frankfurcie 0,92, a w Londynie 0,39 proc. Od wzrostów rozpoczęła się również giełda w USA. W momencie zakończenia handlu na GPW indeks S&P500 zyskiwał 0,61 proc.

Po wspólnej konferencji prezydenta Francji Nicolasa Sarkozyego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na temat zadłużenia Grecji na sile zyskało euro. Zaproponowane rozwiązanie zakłada dobrowolny udział inwestorów prywatnych (a zwłaszcza banków) w kolejnym pakiecie pomocowym dla rządu z Aten. W momencie zakończenia handlu na GPW notowania pary EURUSD zyskiwały 0,77 proc. Mocne euro pozwoliło też złotówce wzmocnić się do dolara – kurs USDPLN spadał o 1,00 proc. Nasza waluta była też mocniejsza względem franka szwajcarskiego, do którego zyskała 0,52 proc.

Na rynku towarów w piątek trwała wyprzedaż ropy. Na londyńskiej ICE cena baryłki spadła o 0,74 proc. a w Nowym Yorku ropa potaniała aż o 1,92 proc. To oznacza, że od rekordu trendu cena ropy spadła już o prawie 19 proc. Inwestorzy wyprzedawali również kontrakty na gaz, o godzinie 17.30 kurs tracił 1,84 proc. (od szczytu z 9 czerwca notowania straciły już prawie 12 proc.).

Giełda
WIG20 zaczyna się prosić o korektę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Indeksy w USA pchane nadziejami na rozwiązanie kwestii celnej
Giełda
Nowe rekordy hossy
Giełda
Wtorek na GPW: Pomoc dla Rafako, wyniki XTB, Ryvu z szansami, strata PKP Cargo
Giełda
WIG20 z tegorocznym maksimum
Giełda
Tempo wspinaczki indeksów osłabło, ale WIG z kolejnym rekordem