Poprawa nastrojów przy Książęcej

Z początkiem nowego tygodnia kupujący wrócili do gry na warszawskim parkiecie, choć poniedziałkowe odbicie rodziło się w bólach.

Publikacja: 05.12.2017 05:00

Poprawa nastrojów przy Książęcej

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Z początkiem sesji nastroje były minorowe. Dopiero dzięki zdecydowanej postawie inwestorów na największych zagranicznych giełdach inicjatywę w Warszawie udało się przejąć kupującym, a WIG20 po krótkiej przerwie powrócił ponad poziom 2400 pkt. Co ciekawe, krajowe wskaźniki podążyły śladem rozwiniętych rynków akcji, zostawiając jednocześnie w tyle giełdy rynków wschodzących, na których inwestorzy przejawiali dużo mniejszą ochotę do kupowania, albo, jak w Budapeszcie, się ich pozbywali.

Lokomotywami wzrostu w Warszawie były przede wszystkim walory wybranych banków i PZU, które odrabiały straty z poprzedniego, fatalnego tygodnia. Kupujący byli też bardzo aktywni na papierach JSW , które wsparte pozytywną rekomendacją wypracowały najbardziej okazałą zwyżkę w całym WIG20 – ponad 6 proc.

Foto: GG Parkiet

Negatywnie wśród największych firm wyróżniły się akcje spółek energetycznych, kontynuując spadkowy trend z poprzednich sesji. Chętnie pozbywano się też papierów firm odzieżowych LPP i CCC.

Pozytywne nastroje zdominowały również segment małych i średnich spółek. W efekcie większość firm zakończyła notowania na plusie.

Nieco lepiej wypadł segment małych spółek z indeksu sWIG80, gdzie zapewne skutecznym wabikiem okazały się stosunkowo niskie wyceny, które są efektem wielomiesięcznej korekty notowań.

Polska waluta radziła sobie ze zmiennym szczęściem. Złoty umocnił się wyraźnie względem euro, tracąc jednocześnie w relacji do dolara, w czym zasługa czynników globalnych. Na koniec poniedziałkowych notowań płacono 4,20 zł za euro i 3,55 zł za dolara.

Giełda
WIG20 zaczyna się prosić o korektę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Indeksy w USA pchane nadziejami na rozwiązanie kwestii celnej
Giełda
Nowe rekordy hossy
Giełda
Wtorek na GPW: Pomoc dla Rafako, wyniki XTB, Ryvu z szansami, strata PKP Cargo
Giełda
WIG20 z tegorocznym maksimum
Giełda
Tempo wspinaczki indeksów osłabło, ale WIG z kolejnym rekordem